USA zaproponowały Palestynie stolicę w Abu Dis

Opublikowano: 27.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 749

Izrael prowadzi negocjacje z dziesięcioma państwami w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia ich ambasad z Tel Awiwu do tego miasta – poinformowała wiceminister spraw zagranicznych Izraela Cippi Chotoweli. „Są to kraje na wszystkich kontynentach. Mogę powiedzieć, że chodzi o co najmniej dziesięć krajów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi wyważone rozmowy z każdym z nich” — powiedziała Cippi Chotoweli na antenie IPBC (Israel Public Broadcasting Corporation). Jak podkreśliła wiceminister spraw zagranicznych Izraela, niektóre z tych państw leżą w Europie.

Chotoweli nie sprecyzowała, jakie konkretnie państwa rozważają uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienie swoich ambasad z Tel Awiwu, przypomniała natomiast wypowiedź przewodniczącego niższej izby rumuńskiego parlamentu (Liviu Dragnea — red.), który wezwał władze swojego kraju, aby „poważnie zastanowiły się” nad przeniesieniem ambasady Rumunii do Jerozolimy.

W wywiadzie dla gazety „Haaretz” izraelska polityk podkreśliła, że negocjacje dotyczą przede wszystkim uznania Jerozolimy za stolicę Izraela, a nie natychmiastowego przeniesienia ambasad z Tel Awiwu. Jak pisze dziennik, „według ocen izraelskich dyplomatów jednym z krajów, który najprawdopodobniej podejmie taką samą decyzję” co USA i Gwatemala, jest Honduras.

Tymczasem administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wyszła z propozycją nazwania miejscowości Abu Dis graniczącej z Jerozolimą stolicą Palestyny. Taką informację przekazał szef ruchu palestyńskiego Hamas Ismail Haniyeh — podaje stacja telewizyjna Al Jazeera. Hamas wyjaśnił, że w ramach swojej inicjatywy Waszyngton proponuje przeprowadzenie szeregu reform politycznych w celu ustabilizowania sytuacji w Strefie Gazy.

6 grudnia prezydent USA Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i zlecił przeniesienie do niej amerykańskiej ambasady w Tel Awiwie. Jak podaje CNN, 49% Amerykanów występuje przeciwko decyzji szefa państwa.

W ubiegłym tygodniu Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło na nadzwyczajnym posiedzeniu decyzję USA. W uchwalonej rezolucji mowa o nielegalnym charakterze wszelkich decyzji zmieniających lub zakładających zmianę charakteru, statusu i składu demograficznego Jerozolimy.

Zdjęcie: neufal54 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.