USA żądają od Polski ograniczenia opłaty miedziowej

Opublikowano: 22.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3069

Kongresmeni ze Stanów Zjednoczonych zwrócili się do rządu Mateusza Morawieckiego, aby ten ograniczył konieczność wnoszenia opłat na rzecz polskiego państwa w związku z wydobyciem miedzi. W zamian za pomoc wojskową Amerykanie chcą więc zmian w polskim prawie, które miałyby służyć tamtejszemu miliarderowi chcącemu eksploatować wspomniany surowiec.

Jak ujawnił dziennik „Rzeczpospolita”, powiązany z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem miliarder Thomas Kaplan jest zainteresowany inwestycjami w Polsce. Miliarder będący właścicielem funduszu Electrum, zajmującego się inwestowaniem w spółki wydobywające cenne metale, chciałby więc otworzyć kopalnię miedzy w naszym kraju, stąd już w styczniu zamierza w tym celu przyjechać do Polski.

Problemem dla amerykańskiego miliardera jest jednak specjalna opłata miedziowa, wprowadzona w 2012 roku przez koalicyjny rząd Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Efektywna stawka podatkowa w tej branży wynosi więc 89 proc., aby w ten sposób zabezpieczała interesy państwowego koncernu KGHM, co znacząco ograniczałoby możliwość osiągania ogromnych zysków przez Kaplana.

Właśnie z tego powodu na rzecz miliardera lobbują kongresmeni Neal P. Dunn i Joe Wilson, obaj reprezentujący prawicową Partię Republikańską. W swoim liście do szefa rządu sugerują oni powiązanie pomocy wojskowej dla Polski, mającej chronić nasz kraj przed Rosją, ze zmianami w prawie dotyczącymi wspomnianego podatku miedziowego. Oczywiście w swoim liście utożsamiają oni też interes miliardera z bliżej nieokreślonymi korzyściami dla polskiej gospodarki.

„”Zależy nam na tym, aby Polska, która na chwilę obecną posiada tylko jedną znaczącą kopalnię metali, przyjęła zrównoważony, odpowiedzialny i korzystny dla rozwoju przemysłu wydobycia miedzi, nowoczesny system opodatkowania górnictwa” – twierdzą Republikanie w liście do Morawieckiego.

Na podstawie: Rp.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Husar 22.11.2019 11:53

  Niestety Pis okazuje się kolejnym układowym ugrupowaniem.
  Obsadzenie ministerstw w nowej kadencji jednoznacznie wskazuje, że ten rząd to są pacynki, a z Polską maja tyle wspólnego, żeby nas wydoić i przygotować grunt obcym.

  Ale z drugiej strony do kogo możemy mieć pretensje ?
  Tylko do samych siebie, że nie jesteśmy zdolni i w stanie się zorganizować, żeby władać własnym państwem oraz rozbijać takie układy v kolumn służące obcym.

  Czegoż też się spodziewać, gdzie wykształceni ludzi, którzy wydawałoby się powinni mieć rozpracowaną sytuację w jakiej żyją i gdzie się znajdują, głosują na partie typu wiosna, popierają UE itp. ideologie.

  Wrogowi udało się nas rozbić, rozbić naszą jedność, odciąć od korzeni, wykreować sztuczne tożsamości opierające się na obcych ideologiach, przynależności materialnej i grupowej oraz przekonaniach.
  Tym jest inżynieria społeczna.

 2. emigrant001 22.11.2019 12:20

  Największym wrogiem Polaka jest drugi Polak

 3. polantek 22.11.2019 23:52

  Husar mieć jakaś złudzenia, oj biedna człowieka

 4. adambiernacki 25.11.2019 11:51

  ŚMIERĆ WROGOM OJCZYZNY

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.