USA żądają od Japonii 300 kg plutonu

Opublikowano: 28.01.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Z niewiadomych do końca powodów Stany Zjednoczone zażądały, aby Japonia przekazała kontrolę nad ponad 300 kg plutonu o wysokim stopniu wzbogacenia, z którego w teorii można wyprodukować od 40 do 50 bomb atomowych.

Negocjacje w tej sprawie wciąż trwają, ale nie widać zauważalnych postępów. Z japońskich mediów wynika, że władze USA dążą do tego, aby osiągnąć porozumienie w marcu podczas planowanej konferencji poświęconej broni jądrowej. Japonia w okresie “zimnej wojny” otrzymała w sumie 331 kg plutonu pochodzącego głównie z USA i Wielkiej Brytanii. Pluton był używany w doświadczeniach nad stworzeniem nowego rodzaju reaktora, nad którym pracowano w centrum badawczym Tokaimura w północno-wschodniej części głównej wyspy Honsiu.

USA jest szczególnie zaniepokojone tym, że aż 293 kg tego plutonu jest odpowiednie do budowy broni jądrowej. Żądanie zwrotu materiału rozszczepialnego zostało przez Tokio przyjęte negatywnie. Stwierdzono, że będzie to uderzało w prowadzone badania naukowe. Jednak Waszyngton ostatnio gwałtownie zwiększył nacisk w tej sprawie i strona japońska, pod koniec ubiegłego roku, zgodziła się wreszcie na zorganizowanie konsultacji w tej sprawie.

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych argumentują, że znajdujący się w Japonii pluton może wpaść w ręce terrorystów. Umowę w tej sprawie planuje się osiągnąć w marcu, gdy prezydent USA Barack Obama i japońscy przywódcy wezmą udział w szczycie na temat bezpieczeństwa nuklearnego w Holandii.

Cała sprawa może mieć jakiś inny, nieznany obecnie kontekst. Biorąc pod uwagę rosnące ostatnio napięcie między Chinami a Japonią można założyć, że Amerykanie zauważyli coś niepokojącego. Japonia, tak jak na przykład Niemcy, to kraj o potencjale naukowym, który umożliwia łatwe uzbrojenie się w broń jądrową. Jednak nikt tego nie chce, włącznie z USA.

Zbudowanie bomby atomowej nie jest wielkim problemem, ale pozyskanie odpowiedniej ilości nadającego się do tego materiału rozszczepialnego już tak i stąd prawdopodobnie ta nerwowość w kontekście powierzonego Japończykom plutonu.

Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rumcajs
Użytkownik
rumcajs

A ja myslę, że jest to obawa usraela, że ten pluton faktycznie zostanie spożytkowany do wyprodukowania broni jadrowej, a co za tym idzie całkowitego uwolnienia sie japończyków od dominacji/ okupacji amerykańskiej. Ostatnie poczynania japonii, skłonnej bardziej angazowac sie w polityke państw azji, niz globalistycznej usa, niepokoja pewne kręgi w usa. Japończycy zrozumieli, że dla usa sa tylko “niezatapialnym” lotniskowcem, i że usa chylą sie ku upadkowi, a wzrasta znaczenie ich bliskich sąsiadów, jak chiny, pakistan, czy indie, nie mówiąc o rosji… Może też w środowiskach rewizjonistycznych i nacjonalistycznych japonii istniec pokusa odpłacenia sie usa, za HIROSZME I NAGASAKI, ich własnym plutonem…

belfanior
Użytkownik
belfanior

“Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych argumentują, że znajdujący się w Japonii pluton może wpaść w ręce terrorystów.”
…no tak…w czym amerykanski system bezpieczenstwa jest lepszy od japonskiego?
argument o terrorystach jest juz tak oklepany ze zaczyna sie nudzic…:))

mr_craftsman
Użytkownik
mr_craftsman

raz już japończycy chcieli pomagać Iranowi w badaniach jądrowych.
skończyło się równaniem:
stuxnet+izralska firma ochroniarska elektrowni+lokalne tsunami=Fukushima

LocoWeedSmoker
Użytkownik

kto oddaje i zabiera ten…
zginie z rąk terrorystów ;D

Terroryści ukradną pluton japońcom … nagle teraz po tylu latach.
nie no nie wierzę, psy usa znowu kombinują, strach w nich aż kipi za nic bym się nie zgodził.
zauważcie pluton z USA i GB. tylko usa go chce “CAŁY” jaki jest ! cwaniaki…
oby im się nie powiodło … a polska rozbrojona ;D mamy parę rosomaków i f16 ”o.O hahaha WOW a niedługo w jednostkach wojskowych nowi rekruci będą strzelać z AIR SOFT GUNów ;) na kulki no bo pewnie UE znowu coś wymyśli , ostatnio co pamiętam to w 2013 niszczyliśmy arsenał min ;D rozbrajają nas legalnie i powoli. a jak UE się rozpadnie ( a wszystko jest na dobrej drodze ) zostaniemy w “CIEMNEJ DU**E” Państwo Kolonialne a nie POLSKA…