USA zaczynają wdrażać izraelsko-palestyński plan pokojowy

Opublikowano: 25.05.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 88

Stany Zjednoczone, w przyszłym miesiącu rozpoczną wdrażanie długo oczekiwanego izraelsko-palestyńskiego planu pokojowego. Będą się koncentrować głównie na inwestycjach gospodarczych. Po ponad dwóch latach przygotowań pierwsza część planu zostanie ujawniona podczas czerwcowych warsztatów ekonomicznych w Bahrajnie.

Szczyt w Bahrajnie ma na celu zwiększenie inwestycji w Gazie i na okupowanym Zachodnim Brzegu, ale dyskusji nie zostaną poddane żadne kwestie polityczne. Nie wiadomo, czy Stany Zjednoczone przewidują powstanie niepodległego państwa palestyńskiego. Autonomia Palestyńska, która ponad rok temu zerwała kontakty polityczne z USA, stwierdziła, że nie zaakceptuje żadnego planu gospodarczego, który nie jest związany z politycznym rozwiązaniem konfliktu.

Palestyński rzecznik prasowy, Nabil Abu Rudeineh, powiedział w wywiadzie dla CNN, że “każdy plan gospodarczy bez horyzontów politycznych prowadzi donikąd, więc Palestyńczycy nie zaakceptują żadnych propozycji, które nie obejmują utworzenia autonomicznego państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie”. Podczas gdy palestyńscy przywódcy polityczni prawdopodobnie nie wezmą udziału w szczycie w Bahrajnie, Biały Dom zamierza zaprosić wielu tamtejszych biznesmenów.

Nie jest jasne, czy rząd Izraela weźmie udział w szczycie. Jeśli izraelscy ministrowie udadzą się do Bahrajnu, to będzie to ważny moment w ociepleniu stosunków pomiędzy Jerozolimą i jej arabskimi sąsiadami. Izrael nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Bahrajnem lub którymkolwiek z sąsiadów w Zatoce Perskiej, ale obie strony zbliżyły się do siebie w ostatnich latach, częściowo z powodu wspólnego wroga w postaci Iranu.

Oczekiwania co do ogólnego sukcesu amerykańskiego planu (który został przygotowany przez Jareda Kushnera, zięcia Donalda Trumpa), pozostają niskie. Autonomia Palestyńska i jej rywal, Hamas, wspólnie odrzucają plan USA, a sondaże wskazują, że zdecydowana większość palestyńskiego społeczeństwa również jest mu przeciwna. Biały Dom oczekuje, iż plan zyska na popularności po podaniu wszystkich jego szczegółów do wiadomości publicznej.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: Telegraph.co.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik
hashi

Mordując i prześladując prawdziwych Żydów w Palestynie kraje syjonistów czyli USA i Israel są największymi antysemitami i organizacjami terrorystycznymi tego globu.