USA rozpoczęły testy nowej bomby atomowej

Opublikowano: 11.07.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 694

Bomba B61-12 bez głowicy jądrowej została zrzucona na poligonie Tonopah. W tym roku zaplanowano jeszcze dwa testy, na podstawie których ładunek ulegnie modyfikacji.

Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA) i Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły 1 lipca pierwsze testy lotnicze bomby jądrowej B61-12 – poinformowano na stronie NNSA. USA po 2019 roku zmodernizuje taktyczną broń jądrową w Europie.

Bomba bez głowicy jądrowej została zrzucona z myśliwca F-15E na poligonie Tonopah w stanie Nevada. Testy uznano za udane. Jest to pierwsza z trzech prób, na podstawie których B61-12 będą zmodernizowane. W tym roku zaplanowano jeszcze dwie.

B61-12 jest dwunastą wersją bomby B61, którą produkowano w latach 60. ubiegłego wieku. Pierwsza kompletna B61-12 ma być gotowa do użycia w 2020. Zamieni ona poprzednie wersje B61-3, B61-4, B61-7 i B61-10.

Podczas gdy światowe mocarstwa, w tym Stany Zjednoczone, próbują nie dopuścić do pojawienia się w Iranie broni jądrowej, Amerykanie przeprowadzają testy najnowszej wersji tego typu uzbrojenia.

B61-12 nie jest najnowszym osiągnięciem militarnym, ale echem zimnej wojny. Bomba powstała w 1963 roku w szczytowym momencie kryzysu kubańskiego, kiedy USA i ZSRR stały na krawędzi wojny jądrowej. Udało się jej zapobiec. I już w 1963 roku był gotowy do podpisania traktat zakazujący testowania broni jądrowej w trzech sferach. A w 1968 roku zawarto Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Prace nad B61 rozpoczęto w 2012 roku w ramach programu modernizacji amerykańskich sił strategicznych.

— Amerykanie znowu opierają się na sile jądrowej w celu zachowania hegemonii na planecie. Tymczasem tworzony jest drugi kolektywny biegun siły na świecie – uważa prezes Akademii Problemów Geopolitycznych, doktor nauk historycznych, generał pułkownik Leonid Iwaszow. — Dziś w Ufie odbywa się szczyt SOW i BRICS. Co najmniej cztery kraje posiadają broń jądrową. Uzmysłowienie sobie tego, że przywództwo światowe wymyka się z rąk i że nie można do tego dopuścić, zawarto w wielu dokumentach przyjętych przez USA w tym roku. (…) Nie chcą odgrywać drugoplanowej roli. Przegrają z bardziej dynamicznym Wschodem. Na początku lipca Amerykanie zatwierdzają strategię wojskową USA. I teza o stawce na siłę militarną przenika przez cały tekst tego dokumentu. Na pierwszy plan wysunęli czynnik siły i poprzez ten czynnik odwołują się do broni jądrowej. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że w tych dokumentach Rosja została uznana za główne zagrożenie dla USA i dla ludzkości.

Według Leonida Iwaszkowa Rosja posiada zarówno militarne, jak i polityczne możliwości udzielenia odpowiedzi Stanom Zjednoczonym. — Pod względem militarnym mamy czym odpowiedzieć. Ale tutaj opowiadam się za symetryczną odpowiedzią. Oni wzmacniają swój potencjał rakietowo-jądrowy w Europie, a my swoje środki powstrzymywania rozmieszczamy w pobliżu amerykańskiego terytorium – podsumował gen. Iwaszow.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Konter 11.07.2015 17:12

  Bomba Atomowa straciła na znaczeniu odkąd w życie weszły “tarcze antyrakietowe”, równowaga sił została zachwiana.

 2. sandvinik 11.07.2015 17:39

  innymi słowy bogate kraje mają tarcze a my mamy… i jesteśmy w głebokim ….
  do tego na linii demarkacyjnej…

 3. Piechota 11.07.2015 18:12

  Polska powinna być pierwszą albo drugą po Francji potęgą atomową w Europie!!!

 4. sandvinik 11.07.2015 21:20

  @piechota
  byliśmy 4 po niemcach, francji i anglii ale w czasach PRL, to że obsługa rakiet była sowiecka to był nieistotny szczegół-te rakiety były do odpowiedzi na atak na nas
  teraz to nawet nie wiadomo czy te antyrakiety amerykańskie to naprawde czy atrapy z demobilu
  jednak “druzja” znaczy wiecej niż “dear friend”
  od anglików to nas wogula zrobili po wojnie w “deer freands”

 5. Piechota 12.07.2015 10:22

  Jesteśmy w NATO, a jesteśmy militarnymi gołodupcami – jesteśmy w dup1e!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.