USA przeprowadzały eksperymenty na mieszkańcach Gruzji

Opublikowano: 05.10.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2514

Podczas testów preparatu produkowanego, co wynika z dokumentów, przez firmę byłego sekretarza obrony USA Donalda Rumsfelda na obywatelach Gruzji, zmarły dziesiątki ludzi – oznajmiło Ministerstwo Obrony Rosji. Resort podkreślił, że w grudniu 2015 roku zmarły 24 osoby, później jeszcze 49.

Igor Giorgadze

Wcześniej były minister bezpieczeństwa państwowego Gruzji Igor Giorgadze na konferencji prasowej w Moskwie oznajmił, że zwrócił się do prezydenta USA Donalda Trumpa z prośbą o przeprowadzenie śledztwa w sprawie działalności laboratorium im. Richarda Lugara pod Tbilisi. Uważa, że są tam prawdopodobnie przeprowadzane śmiertelne eksperymenty nad ludźmi. Giorgadze przytoczył dane o śmierci 30 osób, które zmarły prawdopodobnie w grudniu 2015 roku po leczeniu zapalenia wątroby typu C w laboratorium. W kwietniu i sierpniu 2016 roku zmarło odpowiednio jeszcze 30 i 13 osób. W rubryce „przyczyna zgonu” wpisano „nieznana”, lecz śledztwa nie było. Według Giorgadze w papierach nie podano nazwisk, przydzielono jedynie numery z datami urodzenia i płcią. Zgodnie z dokumentami przedstawionymi przez byłego ministra zmarli byli leczeni preparatem Sowaldi amerykańskiej firmy Gilead Sciences należącej do Donalda Rumsfeldowi.

Rosyjski resort obrony zbadał wyniki śledztwa Giorgadze i doszedł do wniosku, że w laboratorium im. Lugara są przeprowadzane eksperymenty nad ludźmi. Z przedstawionych dokumentów wynika, że testy zakończyły się masową śmiercią pacjentów. Jednocześnie pomimo śmierci w grudniu 2015 roku 24 osób badania kliniczne były kontynuowane z naruszeniem międzynarodowych standardów oraz wbrew woli pacjentów. Doprowadziło to do śmierci jeszcze 49 osób — poinformował dowódca Wojsk Ochrony Radiologicznej, Chemicznej i Biologicznej Sił Zbrojnych Igor Kiriłłow. Podkreślił, że nawet podczas zakrojonych na dużą skalę epidemii w szpitalach infekcyjnych nie rejestruje się tak dużej liczby śmiertelnych przypadków.

W Rosji Sowaldi jest wpisany do rejestru leków i ofiar wśród tych, którzy go brali, nie ma. Świadczy to o tym, że gruzińskim obywatelom był podawany nie ten, tylko inny toksyczny preparat — uważa Ministerstwo Obrony. „Praktycznie jednoczesna śmierć dużej liczby ochotników daje podstawy do myślenia, że w Centrum im. Lugara pod płaszczykiem leczenia odbywały się testy wysoce toksycznego substancji chemicznej lub biologicznej o dużej śmiertelności” — powiedział Kiriłłow. Jednocześnie USA wielokrotnie powtarzały, że „nie pracują nad bronią biologiczną w Centrum im. Lugara”.

Rosyjski resort wojskowy oznajmił, że USA pod płaszczykiem pokojowych badań powiększają potencjał wojskowo-biologiczny. Jednocześnie Waszyngton działa, „wbrew międzynarodowym porozumieniom pod pozorem realizacji ochronnych lub innych pokojowych badań” — dodał Kiriłłow. Od 2001 roku USA blokują wszystkie międzynarodowe inicjatywy dotyczące weryfikacji konwencji, co wyklucza kontrolę działalności amerykańskich laboratoriów — powiedział. Śledztwo wokół Centrum im. Lugara w Gruzji potwierdza obawy związane z nielegalną działalnością USA próbujących ominąć Konwencję o zakazie prowadzenia badań, produkcji i gromadzenia zapasów broni bakteriologicznej (biologicznej) i toksycznej — uważa Ministerstwo Obrony.

Rosja wezwała OPCW, by zmusiło USA do opublikowania danych dotyczących pracy nad bronią biologiczną i eksperymentów nad ludźmi.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.