USA opodatkują napoje gazowane jak papierosy?

Opublikowano: 29.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 540

W USA ponad 36% dorosłych i około 20% dzieci cierpi na otyłość i choroby z nią związane, takie jak choroby serca, udary, cukrzycę typu 2 i niektóre rodzaje nowotworów. Eksperci zdrowia publicznego stają na głowie, aby zmienić te ponure statystyki i tak właśnie powstał pomysł na opodatkowanie niezdrowej żywności, zaczynając od słodkich napojów gazowanych.

Zespół naukowców z New York University College of Global Public Health postanowił zweryfikować możliwość wprowadzenia podatku od niezdrowej żywności w USA. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym “American Journal of Public Health”.

Po zapoznaniu się z literaturą naukową i prawną zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i z innych krajów, zespół naukowy stwierdził, że najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z otyłością byłoby wprowadzenie podatku akcyzowego od niezdrowej żywności.

Opodatkowanie niezdrowej żywności nie jest rzadkim zjawiskiem. “The Economic Times” wymienia aż 8 krajów, które wprowadziły podobną regulację prawną – wśród nich znajduje się Meksyk i Japonia.

Podatek ma dotyczyć całych Stanów zjednoczonych, ponieważ różne prawo dla poszczególnych stanów mogłoby skutkować różnego rodzaju wybiegami ze strony konsumentów. Pierwszym celem mają stać się podobno słodkie napoje. Jeżeli rozwiązanie zacznie odnosić sukcesy w USA, być może podobne pomysły zaczną pojawiać się także w Polsce.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Futurism.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Hassasin 30.01.2018 00:13

    A jak zrobię sobie taka wodę na słodko w syfonie CO2 ? To będą mnie ścigać jak za fajki bez banderoli czy bimber ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.