Uruchomiono najpotężniejszy symulator ludzkiego mózgu

Opublikowano: 07.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2163

Na University of Manchester uruchomiono SpiNNaker, najpotężniejszy na świecie komputer neuromorficzny, czyli maszynę, która ma naśladować pracę mózgu. Spiking Neutral Network Architecture składa się z miliona rdzeni obliczeniowych i 1200 połączonych płyt głównych.

SpiNNaker nie tylko ma „myśleć” jak ludzki mózg. Jego zadaniem jest też tworzenie modeli neuronów i symulowanie w czasie rzeczywistym ich działania. “Jego głównym zadaniem jest wspieranie częściowego modelowania mózgu. Na przykład modelowania kory mózgowej, jądra podstawnego czy innych regionów” – mówi jeden z członków projektu, profesor Steve Furber.

SpiNNaker wystartował po raz pierwszy w kwietniu 2016 roku. Teraz jednak został rozbudowany, zyskał dwukrotnie więcej rdzeni i stał się najpotężniejszym symulatorem mózgu. Urządzenie jest wspierane przez Human Brain Project prowadzony przez Unię Europejską. Obecnie jest ono w stanie prowadzić jednocześnie 200 kwadrylionów akcji.

Oczywiście istnieją superkomputery korzystające z większej liczby rdzeni obliczeniowych, jednak tym, co wyróżnia SpiNNakera jest jego infrastruktura i sposób połączeń. W mózgu mamy 100 miliardów neuronów, które są w stanie jednocześnie przekazywać sygnały do tysięcy miejsc przeznaczenia. Architektura SpiNNakera, jak wyjaśnia profesor Furber, została przygotowana pod kątem zapewnienia wysokiego poziomu komunikacji pomiędzy poszczególnymi procesorami. Całość ma jak najbardziej przypominać połączenia między neuronami.

“Konwencjonalne superkomputery korzystają z architektury, która znacznie gorzej jest przystosowana do symulowania pracy mózgu. SpiNNaker jest, jak sądzę, lepszym modelem symulującym działanie sieci neuronów w czasie rzeczywistym niż jakakolwiek inna maszyna” – dodaje Furber.

SpiNNaker może też kontrolować robota o nazwie SpOmnibot, który wykorzystuje komputer do interpretacji danych z systemu wizyjnego i w czasie rzeczywistym wykorzystuje te informacje do nawigowania w otoczeniu.

Twórcy SpiNNakera mówią, że jego zdolność do symulowania jądra podstawnego, obszaru, który wykazuje zaburzenia u osób cierpiących na chorobę Parkinsona, daje nadzieję na wykorzystanie maszyny do badania zaburzeń pracy mózgu.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Zdjęcie: University of Manchester
Na podstawie: ScientificAmerican.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szwęda 07.11.2018 18:57

  I tak pewnie nie dorasta nawet do pięt zwykłego szczura.

 2. Collega 07.11.2018 23:41

  Ciekawe, że nad tą supermaszyną obliczeniową pracował sztab najlepszych inżynierów a o wiele doskonalszy mózg powstał samoistnie wskutek szczęśliwych zbiegów okoliczności.
  Niepojęte!

 3. jasiumcx 08.11.2018 03:50

  Niech stanie w szranki z umyslem kobiety

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.