Ursula von der Leyen pomogła rosyjskiej firmie ominąć sankcje

Opublikowano: 30.05.2024 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2344

Niemieccy dziennikarze opublikowali wyniki śledztwa ws. skandalu korupcyjnego związków Ursuli von der Leyen z rosyjską firmą Krasnyj Oktjabr. Według nowych doniesień, przewodnicząca Komisji Europejskiej wykorzystała swoje wpływy, aby pomóc Krasnyjemu Oktjabrowi obejść sankcje nałożone przez Unię Europejską po inwazji Rosji na Ukrainę.

Niecałe dwa tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wybuchł kolejny skandal korupcyjny związany z jedną z najbardziej znanych europosłanek. Ursula von der Leyen, aktualna przewodnicząca Komisji Europejskiej, znalazła się na celowniku niemieckich dziennikarzy.

Według dochodzenia Ursula von der Leyen, której kariera została przyćmiona przez liczne skandale (skandale dotyczące Bundeswehry i preparatów Pfizera), wydaje się być zaangażowana w nową historię. Wiosną 2022 r., w pierwszych miesiącach rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie, Unia Europejska przyjęła kilka pakietów sankcji w celu sparaliżowania rosyjskiej gospodarki. Czwarty pakiet sankcji obejmował zakaz importu rosyjskiej stali do UE. Sankcje dotknęły wiele firm, w tym Krasnyj Oktjabr – wiodącą firmę zaopatrującą przemysł motoryzacyjny i produkującą 40% stali nierdzewnej w Rosji.

Dziennikarze cytują dyrektora generalnego firmy: „Europejskie zamówienia zostaną zrealizowane do początku maja [2022 r.]. Jesteśmy upoważnieni do zaopatrywania UE do połowy czerwca i będziemy to robić”. Natomiast w 2023 r. Krasnyj Oktjabr został uczestnikiem 13. Międzynarodowego Kongresu Górnictwa i Metalurgii w Astanie w Kazachstanie. Kolejnym uczestnikiem kongresu był gigant stalowy ArcelorMittal, który jest między innymi największym dostawcą metali dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie. Trzecim ogniwem tego łańcucha był Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej i współpracownik Ursuli von der Leyen.

Według oficjalnych informacji celem jego wizyty było pogłębienie stosunków między UE a Kazachstanem. Lecz według osób wtajemniczonych, Šefčovič został osobiście wysłany na kongres przez Ursulę, aby monitorować środki mające na celu obejście sankcji dla zakładu Krasnyj Oktjabr. Na prośbę von der Leyen, Šefčovič pomógł Krasnyjemu Oktjabrowi i ArcelorMittalowi uzgodnić warunki obejścia sankcji, a produkty rosyjskiej firmy zaczęły wchodzić na rynek europejski. Dziennikarze zastanawiają się, dlaczego Ursula von der Leyen zajmuje się tą sprawą i jakie korzyści z niej czerpie.

W 2020 r. rosyjska stal miała 20-procentowy udział w unijnym rynku. Po rozpoczęciu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i nałożeniu sankcji, chińskie firmy próbowały zastąpić rosyjskie. Napotkały jednak opór ze strony europejskich prawodawców, a zwłaszcza Ursuli von der Leyen, która oświadczyła, że „rynki europejskie są zalewane tańszymi chińskimi samochodami elektrycznymi i stalą” i wezwała Chiny do zaprzestania nadprodukcji.

Tymczasem rosyjska firma Krasnyj Oktjabr, której Ursula pomogła ominąć sankcje, nadal zwiększa swoją produkcję, w przeciwieństwie do wielu innych rosyjskich firm. Dzięki swoim europejskim rynkom firma ta wydaje się być bezpieczna na swojej pozycji. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że Ursula dba o europejski przemysł, jednakże skandale z Bundeswehrą i Pfizerem, a teraz nowy skandal z firmą Krasnyj Oktjabr, po raz kolejny potwierdzają, że jest ona głęboko skorumpowaną polityczką. Składa głównie gołosłowne deklaracje, gdy mówi, że chce izolować Rosję, ale kiedy pojawiła się okazja do zarobienia pieniędzy, „zaangażowała się” w interesy rosyjskiej firmy, której pieniądze finansują wojnę na Ukrainie.

Tłumaczenie: Deepl.com
Korekta: Maurycy Hawranek
Źródła zagraniczne: OKV-ev.de, GhanaWeb.com, HoustonPost.org
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. RisaA 30.05.2024 12:03

    Krasnyj Oktiabr’ (ros. Красный Октябрь) a nie «Krasnij Oktjabr».

  2. RisaA 30.05.2024 12:04

    @Admin WM. Komentarze nie wchodzą. Próbowałam drugi raz dodać komentarz, ale napisało się, że już to powiedziano. Bez wyświetlenia poprzedniego.

  3. Admin WM 30.05.2024 12:44

    @RisaA
    Wordpress automatycznie skierował Twój komentarz do moderacji. Być może uznał rosyjskie literki za możliwy spam.

    Masz rację ws. Krasnyj, ale nie ws. Oktjabr. Literę rosyjską „я” czyta się po polsku jako „ja”, więc można napisać „Октябрь” jako „Oktjabr”. Miękki znak nie jest konieczny, bo artykuł to nie słownik wyrazów obcych.

  4. RisaA 30.05.2024 16:23

    > Literę rosyjską „я” czyta się po polsku jako „ja”, więc można napisać „Октябрь” jako „Oktjabr”

    Jest tylko pewne ale. Litera «я» pełni też funkcję zmiękczającą, co czyni że wypowiada się miękkie t’+a a nie twarde t + ja, co sugeruje zapis z «j». «J» nie ma funkcji zmiękczającej. «J» piszemy też, żeby wskazać różnicę wymowy między ś a s, np. w końcówkach sia / sja.

    Tu masz pełne zasady, jak to poprawnie robić: https://sjp.pwn.pl/zasady/308-76-B-Transkrypcja-wspolczesnego-alfabetu-rosyjskiego;629697.html

    Forma oktiabr’ jest więc poprawną transkrypcją tego wyrazu. Należy zaznaczyć, że wymowa рь vs. ръ jest różna, toteż apostrof ma tutaj uzasadnienie (to nie jest kwestia ortorafii, ale różnej wymowy).

    Zaś zapis Oktjabr sugeruje, że po t jest znak twardy w oryginale. Czyli to zapis słowa «Октъябръ» lub «Октъябр» a nie tego co chciał autor napisać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.