Urlopy ojcowskie coraz popularniejsze

Opublikowano: 04.03.2015 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 482

W 2014 roku skorzystało z nich aż 130 tysięcy ojców. Cztery razy więcej niż rok wcześniej. MPiPS chce dodatkowo ułatwić mężczyznom opiekę nad dziećmi.

– Chcemy ułatwiać korzystanie z urlopów ojcowskich, bo są coraz popularniejsze – powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Według wstępnych wyliczeń z dwutygodniowego urlopu przysługującego od razu po narodzeniu dziecka skorzystało 130 tysięcy ojców. A to jeszcze informacje niepełne, bo dane opublikowane przez ZUS nie uwzględniają osób, które pracują w firmach zatrudniających powyżej 20 osób.

Obecnie rodzicom przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Poza pierwszymi 14 tygodniami urlopu macierzyńskiego, które zarezerwowane są dla matki, rodzice mogą dowolnie wymieniać się urlopem między sobą.

Mimo iż rośnie liczba mężczyzn na urlopach ojcowskich, to wciąż niechętnie korzystają oni z urlopów rodzicielskich. Według danych ZUS, w grudniu 2014 r. zasiłek z tego tytułu pobierało 130 tys. osób, w tym zaledwie 1 600 mężczyzn.

Dodatkowo mężczyźni mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego, który trwa 2 tygodnie i musi zostać wykorzystać zanim dziecko skończy rok i nie można go współdzielić. To chce zmienić ministerstwo.

– Wydłużenie możliwości korzystania z urlopu ojcowskiego jest na pewno dobrym pomysłem, bo dziś ten czas pokrywa się z urlopem rodzicielskim. Dobrze by było, gdyby można go było wykorzystywać w ciągu pierwszego półtora roku, czy dwóch lat życia dziecka – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Ministerstwo chce ujednolicić i uprościć procedury urlopowe. – Widać zmiany w polskim społeczeństwie pod tym względem i coraz większą chęć ojców do opiekowania się dziećmi. Chcemy to ułatwiać – wyjaśniał minister.

Kosiniak-Kamysz wspominał również o zapowiedzianych przez premier Kopacz wprowadzenie świadczeń rodzicielskich w wysokości tysiąca złotych co miesiąc, przez pierwszy rok życia dziecka dla nieubezpieczonych – poszukujących pracy, zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych, studentów, ubezpieczonych w KRUS. Resort chce na to przeznaczyć 1,3 mld zł. Projekt jest w konsultacjach społecznych.

Z opublikowanego niedawno badania Domu Badawczego Maison, wynika że Polacy chcą mieć dzieci, ale ich na to nie stać. Bardzo słabo oceniają polską politykę rodzinną. Jak wynika z raportu, Polacy i Polki uważają że „wszędzie” w tym obszarze jest lepiej niż w Polsce. Najwyżej oceniają politykę prorodzinną w Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, jednak wierzą, że w Hiszpanii, Czechach czy Rosji też jest lepiej niż w Polsce.

Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rurek 04.03.2015 22:39

    Nie bądźcie frajerami i nie bierzcie urlopów ojcowskich. dziecko zostawcie do opieki kobiecie. Dlaczego tak piszę?? dlatego, że w razie rozwodu (a rozwodów jest rocznie więcej jak małżeństw) w sądzie jesteście NIKIM. w 96% przypadków dziecko zostaje przy mamusi. te 4 % kiedy jest z ojcem to tylko wtedy gdy mamusia nie chce. W “polskim” sądzie, nie liczy się nic co można powiedzieć pozytywnego o ojcu, ojciec jest bandytą, pedofilem, zboczeńcem. Będziecie mieli szczęście jak “biegli” dadzą wam po rozwodzie “kontakty” na cały weekend. raz na dwa tygodnie – pech – jak od 16:00 do 18:00 raz w tygodniu. Wiem co piszę bo przerabiam to aktualnie, kobieta może w sądzie kłamać jak i ile chce, pomówić was o wszystko i uchodzi jej to na sucho, ale jak wy coś zrobicie – oooo to wtedy powieszą na was wszystkie psy. parę lat temu kolega m opowiadał jak to jest – nie wierzyłem. Teraz wierzę.

    I na koniec nie ważne jak się dzieckiem będziecie opiekować – to nic nie znaczy. a przez urlop taciezynski możecie złamać sobie karierę zawodową albo stracić pracę – z czego potem będziecie płacić przywalone kosmiczne alimenty??

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.