Ukraina została partnerem inicjatywy Trójmorza

Opublikowano: 21.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1004

W Rydze trwa spotkanie liderów 12 krajów – członków inicjatywy Trójmorza i Ukrainy, którą zdalnie reprezentuje prezydent Wołodymyr Zełenski. W stolicy Łotwy obecni są także prezydenci Polski i Niemiec.

„Ukraina powinna stać się częścią inicjatywy Trójmorza. Niedobrze, że nasz kraj pozostaje poza granicami tej wspaniałej inicjatywy” – powiedział prezydent Ukrainy podczas wystąpienia online w trakcie obrad szczytu Trójmorza. „To właśnie kraje Trójmorza są naszym połączeniem z wolnym światem. Dostawy broni dla Ukrainy, paliwa, korytarze transportowe, zielone korytarze dla eksportu ukraińskiej produkcji rolnej, migracji ludzi – to wszystko odbywa się przez terytorium tej inicjatywy” – powiedział Zelensky.

Ukraiński prezydent odniósł się także do perspektyw współpracy w sferze energetyki, stwierdzając, że Ukraina ma największe w regionie magazyny gazu, a wykorzystanie połączeń gazowych pomiędzy Polską i Słowacją a Ukrainę powinno pozwolić na zaspokojenie potrzeb wszystkich krajów Trójmorza.

Głównymi tematami obrad podczas szczytu były kwestie związane z rosyjską agresją przeciwko Ukrainie, w tym zapobieżenie światowej klęsce głodu w związku z blokadą możliwości eksportu produkcji rolnej z Ukrainy drogą morską.

„Trójmorze otwiera swoje ramiona dla Ukrainy; widzimy, że Ukraińcy walczą, przelewają swoją krew po to, żeby nie być częścią ruskiego miru, a to oznacza, że chcą być częścią Zachodu i to otwarcie się na Ukrainę jest bardzo ważne” – powiedział podczas obrad prezydent Andrzej Duda.

Zgodnie z decyzjami, jakie zapadły podczas obrad, Ukraina została partnerem uczestniczącym inicjatywy Trójmorza. To nowy format współpracy stworzony z myślą o krajach aspirujących do członkostwa w UE. „Europa nie jest kompletna bez Ukrainy. Dlatego silnie wspieramy przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE” – powiedział prezydent RP.

Na podstawie: Prezydent.pl, President.gov.ua
Źródło: PolUkr.net

5

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.