Ukraina stosuje technologie rozpoznawania twarzy

Opublikowano: 01.07.2022 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1479

Technologia rozpoznawania twarzy jest po raz pierwszy wykorzystywana w działaniach wojennych. Może zmienić zasady gry na Ukrainie, gryż jest używana do identyfikacji zmarłych i łączenia rodzin. Jeśli teraz nie zmierzymy się z etyką tej technologii, możemy znaleźć się na polu minowym praw człowieka.

Ministerstwo Obrony Ukrainy korzysta z oprogramowania do rozpoznawania twarzy Clearview AI od marca 2022 r., aby gromadzić dowody ws. zbrodni wojennych i zidentyfikować zmarłych – zarówno Rosjan, jak i Ukraińców. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej na Ukrainie poinformowało, że wykorzystuje technologię Clearview AI, aby dać Rosjanom szansę na poznanie „prawdziwych kosztów wojny” i aby rodziny wiedziały, że jeśli chcą znaleźć ciała swoich bliskich, są „zapraszamy do przyjazdu na Ukrainę”. Ukraina otrzymuje bezpłatny dostęp do oprogramowania. Jest również używany w punktach kontrolnych i może pomóc w łączeniu uchodźców z rodzinami.

Jednak w zeszłym miesiącu brytyjskie Biuro Komisarza ds. Informacji (ICO) nałożyło na Clearview AI grzywnę w wysokości ponad 7,5 miliona funtów za zbieranie zdjęć osób w Wielkiej Brytanii i innych krajach z sieci i mediów społecznościowych. Nakazano usunięcia zdjęć oraz zaprzestania pozyskiwania i wykorzystywania publicznie dostępnych w internecie danych osobowych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Pierwotnie ICO podało, że zamierza ukarać Clearview AI w wysokości 17 milionów funtów.

Według ICO, biorąc pod uwagę ogromną liczbę użytkowników mediów społecznościowych w Wielkiej Brytanii, baza danych twarzy Clearview AI prawdopodobnie zawiera znaczną liczbę zdjęć zebranych bez zgody. „Chociaż doceniamy dążenie ICO do zmniejszenia kary pieniężnej na Clearview AI, niemniej jednak stoimy na stanowisku, że decyzja o nałożeniu jakiejkolwiek grzywny jest niewłaściwa z prawnego punktu widzenia. Clearview AI nie podlega jurysdykcji ICO, a Clearview AI obecnie nie prowadzi działalności w Wielkiej Brytanii” – powiedział Lee Wolosky, prawnik Clearview AI.

Clearview AI planuje posiadać 100 miliardów zdjęć twarzy w swojej bazie danych do roku 2023 – co odpowiada 14 zdjęciom na każdą osobę na Ziemi. Wiele zdjęć tej samej osoby poprawia dokładność systemu. Według Clearview AI technologia rozpoznawania twarzy pomaga organom ścigania w walce z przestępczością i umożliwia firmom transportowym, bankom i innym firmom komercyjnym wykrywanie kradzieży, zapobieganie oszustwom i weryfikację tożsamości.

„Buzzfeed” poinformował w lutym 2020 r., że kilka brytyjskich sił policyjnych korzystało wcześniej z Clearview AI. Rzeczniczka Clearview AI powiedziała, że ​​policja w Wielkiej Brytanii nie ma dostępu do jej technologii, podczas gdy rzecznicy zarówno Narodowej Agencji ds. Przestępczości, jak i Policji Metropolitalnej nie potwierdzają ani nie odmawiają stosowania określonych narzędzi lub technik. Jednak w marcu 2022 r. College of Policing opublikował nowe wytyczne dla brytyjskich sił policyjnych dotyczące korzystania z rozpoznawania twarzy na żywo.

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zastąpić kluczowe przepisy dotyczące praw człowieka nową nowoczesną kartą praw, która może utrudnić, jeśli nie uniemożliwić, podważanie w sądzie decyzji opartych na dowodach sztucznej inteligencji, w tym rozpoznawania twarzy. Projekt ustawy prawdopodobnie będzie miał nieproporcjonalny wpływ na nadmiernie nadzorowane społeczeństwa, ponieważ stworzy różne klasy pretendentów na podstawie ich przeszłych zachowań.

Dyrektor naczelny Clearview AI, Hoan Ton-That, powiedział, że jego oprogramowanie do rozpoznawania twarzy pozwoliło ukraińskim organom ścigania i urzędnikom państwowym na zgromadzenie ponad 2 miliardów zdjęć z rosyjskiego serwisu społecznościowego „VKontakte”. Hoan powiedział, że oprogramowanie może pomóc ukraińskim urzędnikom skuteczniej identyfikować zabitych żołnierzy, niż odciski palców, i działa nawet w przypadku uszkodzenia twarzy żołnierza.

Istnieją jednak sprzeczne dowody dotyczące skuteczności oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Według Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych rozkład twarzy osoby może zmniejszyć dokładność oprogramowania. Z drugiej strony, ostatnie badania naukowe wykazały wyniki dotyczące identyfikacji zmarłych, które były porównywalne lub lepsze niż ocena ludzka. Badania sugerują, że odciski palców, zapisy dentystyczne i DNA są nadal najbardziej niezawodnymi technikami identyfikacji. Są to jednak narzędzia dla przeszkolonych profesjonalistów, podczas gdy rozpoznawanie twarzy może być używane przez osoby niebędące ekspertami.

Innym problemem, na który wskazują badania, jest to, że rozpoznawanie twarzy może omyłkowo sparować dwa obrazy lub nie pasować do zdjęć tej samej osoby. Na Ukrainie konsekwencje każdego potencjalnego błędu w sztucznej inteligencji mogą być katastrofalne. Niewinny cywil może zostać zabity, jeśli zostanie błędnie zidentyfikowany jako rosyjski żołnierz.

W 2016 roku Hoan rozpoczął rekrutację inżynierów informatyki do stworzenia algorytmu Clearview AI. Ale dopiero w 2019 roku amerykańska firma zajmująca się rozpoznawaniem twarzy zaczęła dyskretnie dostarczać swoje oprogramowanie amerykańskiej policji i organom ścigania.

W styczniu 2020 r. „The New York Times” opublikował artykuł pt. „Tajna firma, która może zakończyć prywatność taką, jaką znamy”. Skłonił on ponad 40 organizacji zajmujących się prawami obywatelskimi i technologiami do wysłania listu do Rady Nadzoru nad Prywatnością i Wolnościami Obywatelskimi oraz czterech amerykańskich komitetów kongresowych z żądaniem zawieszenia oprogramowania do rozpoznawania twarzy Clearview AI.

W lutym 2020 r., po wycieku danych z listy klientów Clearview AI, „BuzzFeed” ujawnił, że oprogramowanie do rozpoznawania twarzy Clearview AI było używane przez osoby w ponad 2200 wydziałach ścigania, agencjach rządowych i firmach w 27 różnych krajach.

9 maja 2022 r. Clearview AI zgodziła się zaprzestać udostępniania swojej bazy danych twarzy osobom fizycznym i firmom w USA, po tym, jak American Civil Liberties Union wszczęła pozew oskarżający Clearview AI o naruszenie prawa prywatności stanu Illinois.

W ciągu ostatnich dwóch lat organy ochrony danych w Kanadzie, Francji, Włoszech, Austrii i Grecji ukarały grzywną, kontrolowały lub zabroniły Clearview AI gromadzenia zdjęć osób.

Przyszłość Clearview AI w Wielkiej Brytanii jest niepewna. Najgorszy scenariusz dla zwykłych ludzi i przedsiębiorstw może być taki, że rząd Wielkiej Brytanii nie uwzględni obaw zgłoszonych w odpowiedzi na konsultacje w sprawie nowoczesnej karty praw. Liberty ostrzega przed potencjalnym „przejęciem władzy” w zakresie praw człowieka.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby rząd Wielkiej Brytanii zrezygnował ze swoich planów dotyczących nowoczesnej karty praw. Oznaczałoby to również, że sądy brytyjskie powinny nadal uwzględniać wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w swoich orzeczeniach. O ile nie zostaną przyjęte przepisy regulujące korzystanie z rozpoznawania twarzy, użycie tej technologii przez policję grozi naruszeniem praw do prywatności, ochrony danych i równości.

Autorstwo: Felipe Romero Moreno
Źródło zagraniczne: TheConversation.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wojna INFO 04.07.2022 12:59

    Ciekawe dlaczego nie używa się o wiele bardziej skutecznego oprogramowania z Chin? Czyżby były to koszty darmowych dostaw broni i amunicji z USA?
    https://en.wikipedia.org/wiki/Clearview_AI

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.