Ukraina grozi Polsce skierowaniem sprawy do WTO

Opublikowano: 13.09.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2252

Ukraina grozi, że jeśli Polska zablokuje eksport ukraińskiego zboża, to Kijów zwróci się o arbitraż do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Kwestie eksportu zboża sprawiają, że stosunki między Warszawą a Kijowem stają się coraz bardziej napięte. Premier Ukrainy Denis Szmyhal już teraz grozi Polsce konsekwencjami, jeśli warszawski rząd przedłuży zakaz eksportu ukraińskiego zboża.

Do 15 września eksport blokują regulacje Komisji Europejskiej. Po tej dacie Polska będzie sama musiała przedłużyć zakaz, jeśli nie chce zezwolić na wwożenie na swoje terytorium ukraińskiego zboża.

Szmyhal za pośrednictwem mediów społecznościowych pisze, że Ukraina mimo wojny i blokady portów przez Rosję wywiązuje się ze swoich zobowiązań zarówno wynikających z Układu Stowarzyszeniowego z UE, jak i prawa WTO.

Polityk twierdzi, że polityka Kijowa nie ma na celu szkody dla polskich rolników i zapewnia, że docenia wsparcie Polaków i polskich rodzin, które otrzymali Ukraińcy. „Jednak w przypadku naruszenia prawa handlowego w interesie populizmu politycznego przed wyborami Ukraina będzie zmuszona zwrócić się do arbitrażu WTO w celu uzyskania odszkodowania za naruszenie norm GATT” – grozi premier Ukrainy.

Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Szwęda 13.09.2023 13:56

  Ukraiński kacyk “zapewnia, że docenia wsparcie Polaków i polskich rodzin, które otrzymali Ukraińcy” ale nie dodaje, że prawdziwym celem zalania Polski bronią chemiczną zwaną zbożem, jest zdziesiątkowanie polskiej populacji przez śmiertelne choroby spowodowane spożywaniem broni chemicznej zwanej żywnością wyprodukowaną z tego “zboża”.

 2. JedynaDroga 13.09.2023 14:37

  Proszę sobie uzmysłowić ile tego zboża o bliżej niezdefiniowane jakości zostało wprowadzone na polski / europejski rynek. W końcu mamy kapitalizm gdzie liczy się najniższa cena wytworzenia danego produktu oraz maksymalizacja zysków.

  Przetwórcy żywności, producenci pasz dla zwierząt oraz dziesiątki innych podmiotów nie przepuszczą takiej okazji żeby kupić tańszy surowiec do produkcji.

  Wszyscy którzy podążają po tańsze pieczywo, nabiał, czy mięso to dyskontów – zastanówcie się po stokroć czy warto. Na lokalnym targowisku żywność od polskiego rolnika jest niewiele droższa i zdecydowanie mniej szkodliwa dla zdrowia.

 3. hanz3335 13.09.2023 14:51

  Jak się rzucają zablokować dostawy broni i amunici na kilka dni albo zablokować im granice np. z powodu epidemi np. gragulca. Sami przyjdą na kolanach bo zbanderowcmi można rozmawiać tylko z pozycji siły. Ale nasi pe… politycy nie zdradzą rodaka.

 4. Drnisrozrabiaka 14.09.2023 01:38

  Co za skandal! Aby nie można amerykańskiego zboża GMO sprowadzać do Polski! – przecież to dwie kolonie z tym samym właścicielem!

 5. poray 14.09.2023 09:00

  Ukraina wyciągnęła dotąd od Polski ok 15-20 mld USD pomocy gospodarczej i społecznej oraz 40-45 mld USD pomocy wojskowej (łącznie to większość rocznych dochodów budżetowych), teraz trzeba ugryźć rękę która karmi, żeby nie było że karmi. Zresztą w mass mediach w Polsce trwa narracja zaniżania naszej pomocy, a w USA w to miejsce zawyża się wartość ich pomocy dla Ukrainy. To też nie przypadkiem żeby było wiadomo, kto będzie czekał na zwrot pomocy i czerpał profity po wojnie. Jesteśmy odwiecznym przedmurz(yn)em dla Zachodu, odwalamy robotę za darmo kosztem państwa i społeczeństwa, a oni z tego skorzystają.

 6. Katana 14.09.2023 09:46

  //teraz trzeba ugryźć rękę która karmi, żeby nie było że karmi//

  W sedno.
  Niestety to taki prosty mechanizm…”działania”.
  Wszystko pod to jak to widzą plebsiaki.
  Na byle jak zbudowanym parterze (pierwsze 7 lat życia człowieka) piętra nie powstaną dość okazałe.
  Żeby chociaż uczyciele wiedzieli na czym budują…
  Zresztą jakby moim dzieciom kazali eutanazjować mnie za moje błędy wychowawcze to też bym robił wszystko by jako głupsze ode mnie nigdy się o nich nie dowiedziały… :-))
  Czy jest odwrotnie raczej? I dla kogo bo dla tępych na pewno inaczej niż dla otwartych.
  Dzieci nie mam. Ale… mógłbym.
  Bo jeśli i tak “się dowiedzą” (bo im w tv powiedzą) to jako głupsze… poduszką eutanazję przeprowadzą…w gorliwości przed władzą.

  Jakby nie patrzeć – przechlapane i pozamiatane ;-))

 7. chaldejczyk 14.09.2023 09:47

  @JedynaDroga
  Jest Pan niedoinformowany. Polski rolnik w większości nie wie co uprawia. Ma NAKAZ by ziarno do siewu, ziemniaki do sadzenia itp kupić w autoryzowanej Centrali Nasiennej. Jeśli posieje/posadzi swoje zboże/ziemniaki płaci karę za każdy hektar! On nie wie co kupuje w Centrali, mogą to być nawet produkty GMO. Ma wierzyć na słowo.
  Czy on jest chemikiem i to z aparaturą do sprawdzania nawozów czy oprysków. Bynajmniej. Parę lat temu byłem we Francji u rodziny i mówię, że w Polsce wprowadzono nowy ponoć bezpieczny oprysk na zboże. Jean się uśmiechnął i mówi, że to szkodliwe dziadostwo i u nich to właśnie wycofali.

 8. Kazma 15.09.2023 16:05

  JedynaDroga,
  Mniej szkodliwa żywność na lokalnym targowisku? Nie bądź naiwny! Większość sprzedawców na tych targowiskach kupuje wszystko na giełdzie gdzie produkty rolno-spożywcze niczym nie różnią się od tych sprzedawanych w marketach, tylko sprzedawcy i ich stoiska wyglądają bardziej swojsko, niektórzy z nich są może nawet rolnikami, ale najlepsze wyhodowane bez chemii żarcie oni mają tylko dla siebie i swoich rodzin!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.