Udowodniono, że produkty dietetyczne wywołują otyłość

Opublikowano: 01.05.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 184

Niektóre „dietetyczne” produkty okazały się bardziej niebezpieczne niż ich „tłuste” odpowiedniki, ponieważ zawierają wielocukry i wywołują nieodwracalne zmiany w pracy wątroby i mózgu – oświadczają naukowcy w artykule opublikowanym w „Physiology & Behavior”.

„Wiele odtłuszczonych produktów “dietetycznych” zawiera w sobie wielocukry i maskuje się pod zdrową żywność, wykorzystując ładne opakowania i nazwy. W rzeczywistości tak samo szkodzą wątrobie, jak i tłuste jedzenie oraz w nie mniejszym stopniu sprzyjają rozwojowi otyłości” – powiedział Krzysztof Czaja z Uniwersytetu Georgii (USA).

W ostatnich dekadach na półkach sklepowych pojawiło się wiele produktów i napojów, które producenci określają jako „dietetyczne”, i które jakoby nie zawierają tłuszczy albo cukru. Ich pojawienie się i reklama w żaden sposób nie spowalniają tempa rozprzestrzeniania się epidemii otyłości, a w 2030 roku, jak oceniają naukowcy, na nadwagę będzie cierpieć 1/3 ludności państw rozwiniętych.

Czaja i jego zespół postanowili wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje i zaczęli obserwować życie kilku grup szczurów. Część gryzoni karmili zwykłym jedzeniem, a część wysokokalorycznym tłustym jedzeniem lub “dietetycznymi” produktami z dużą dozą węglowodanów i prawie zerowym poziomem tłuszczy.

Po miesiącu od rozpoczęcia eksperymentu naukowcy zważyli szczury, zmierzyli tłuszcz i mięśnie w ich ciele, i sprawdzili wszystkie inne wskaźniki życiowe, w tym skład mikroflory, zawartość krwi i podatność na zapalenia.

Okazało się, że żadnych różnic w pracy organizmu u zwierząt jedzących tłuste i “dietetyczne” jedzenie nie było. Szczury w obu grupach przybrały na wadze, a tłuszcz odkładał się w wątrobie. W mózgu i jelitach szczurów na diecie naukowcy zaobserwowali mnóstwo śladów chronicznych zapaleń. Niczego podobnego nie było w ciele zwierząt jedzących normalne jedzenie.

Jak zauważa Czaja, rezygnacja z takiej diety nie prowadzi do zniknięcia ognisk zapalnych, co świadczy o tym, że takie efekty są nieodwracalne albo długotrwałe. Zdaniem biologa jest to związane z tym, że przejście na jedzenie “dietetyczne” znacznie zmieniło skład mikroflory jelit szczurów, czyniąc ją bardziej skłonną do wywoływania zapalenia.

„To, co niepokoi najbardziej, to fakt, że wszystkie te efekty pojawiły się w ciele szczurów, które jady „normalną” liczbę kalorii, porównywalną z tym, ile zjadały gryzonie z grupy kontrolnej. Okazało się, że podczas spożywania „dietetycznego” pożywienia, organizm wytwarza tłuszcz dwa razy bardziej efektywnie niż w innych przypadkach. Czyli szczury potrzebowały dwa razy mniej kalorii, aby przybrać na wadze tak samo, jak szczury, które jadły tłuste pokarmy” – podsumowuje naukowiec.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Apel aby utrzymać portal!!!
Nie rozumiem dlaczego jest nas tyle koło 2000 użytkowników ma konta, czytają ludzie artykuły, komentują macie tu wszystko Video , Radio za free itp, a kilka pln żal wpłacić aby WM działało nadal??? co z wami ??? A Admin siedzi i pracuje od 10 lat i nadal co raz musi robić apele aby portal nie padł!!! dziś wpłaciłem 44 pln a wy ile?Jak bym miał więcej kasy to bym co mc cały koszt pokrył, bo mi wstyd za was.( prócz tych co to rozumieją i dają ile mają)

Sława!!!