Udana blokada eksmisji w Warszawie

Opublikowano: 26.04.2012 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 355

Około 100 osób zablokowało wczoraj w centrum Warszawy eksmisję rencistki mieszkającej z synem. W blokadzie wzięli udział członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Komitetu Obrony Lokatorów, Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej oraz skłotersi z Kolektywu Syrena.

Blokujący zajęli niemal całą klatkę schodową kamienicy. Komornik próbował wejść do środka, ale nie był w stanie tego zrobić. Poprosił o asystę policję. Ta po obliczeniu potrzebnych sił stwierdziła, że w związku z wizytą premiera Chin, nie dysponuje dostateczną liczbą funkcjonariuszy. Na miejscu pojawiło się ok. 20 policjantów, którzy pomimo nalegań komornika nie weszli nawet do budynku. Komornik przy świadkach podpisał protokół w którym stwierdził niemożność wykonania czynności komorniczych.

Demonstrujący wystawili przez okno klatki schodowej tubę i zorganizowali wiec. Informowali mieszkańców miasta o tym co dzieje się w kamienicy. Odśpiewano dedykowaną Hannie Gronkiewicz-Waltz piosenkę “Waltz, Waltz, miastem toczy się Waltz”.

Zebrani przemawiali też do policjantów informując, że nie mają oni obowiązku interweniowania na polecenie komornika, zwłaszcza gdy eksmisja budzi wątpliwości prawne, a tak jest w tym przypadku. Z okien wywieszono transparenty “Lokatorzy to nie towar” oraz “Brońmy się przed eksmisjami i wyzyskiem czynszowym”.

Budynek w którym zamieszkuje lokatorka został zreprywatyzowany przejęła go spółka Dora, która wypowiedziała jej umowę najmu oraz zażądała zapłaty ponad 9 tys. zł zaległego czynszu. Za radą prawnika z urzędu lokatorka poszła na ugodę z właścicielem kamienicy, prosząc o przyznanie lokalu socjalnego. Został on przyznany, a sąd orzekł eksmisje, pomimo że odrzucił wszystkie roszczenia finansowe właściciela.

Przyznany przez dzielnicę Śródmieście lokal nie spełniał podstawowych standardów: nie odpowiadał sytuacji rodzinnej i zdrowotnej lokatorki. Ze względu na zabiegi oraz problemy z chodzeniem 15 metrów kwadratowych to zdecydowanie zbyt mała powierzchnia dla niej. Wnioskowała ona o przyznanie lokalu, który będzie można podzielić na dwa pomieszczenia, ponieważ mieszka z 21-letnim synem, który się nią opiekuje.

Po uzyskaniu porady prawnej od organizacji lokatorskich lokatorka złożyła w sądzie administracyjnym odwołanie od decyzji zarządu dzielnicy. Pomimo, że był o tym powiadamiany, komornik przystąpił do czynności eksmisyjnych nie czekając na sądowe rozstrzygnięcie w tej sprawie.

Opracowanie: Piotr Ciszewski
Zdjęcia: R.W., Miasta w Komie
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
pasanger8
Użytkownik

Widać jakie prawo w tym kraju obowiązuje:prawo silniejszego.Gdyby nie pikieta 20 policjantów raczej dałoby radę rencistce. W Poznaniu w zeszłym roku eksmitowano chorą na raka panią Jencz -policja była lepiej przygotowana i blokada się nie powiodła-panią Jencz eksmitowano karetką prosto do szpitala

egzopolityka
Użytkownik

Miejmy nadzieję że ludzie będą częściej organizować takie rzeczy aż to obejmie cały kraj.

Niech żyje rewolucja!

Stanlley
Użytkownik

Hahaha rewolucja? Obecnie społeczeństwo jest zupełnie bezbronne i łatwo nawet duże demonstracje spacyfikować czy pałami, gazem, broń gładkolufowa, gumowe kule i wynalazki jak LARD (nie pomyliłem liter?)

Bardziej motywujące było by upublicznienie co to za spółka “Dora” i czym się zajmuje – takie firmy się zdecydowanie bardziej przejmą swoim imagem niż tym że wyrządzają krzywdę ludziom.

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Po wyroku sądu obywatelskiego temu co podpisał nakaz eksmisji powinno wystarczyć 2m kwadratowe do spółki z innym mądralą .

fm
Użytkownik

To jest niewytłumaczalne w ogóle jak ten system działa..

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

@fm.To nie system tylko reżimowe władze które boją się tylko mocnych którzy mogą ich pozbawić życia .Ich celem jest gromadzenie fortuny a boją się tylko o życie gdyż nie mieliby możliwości jej zużycia .