Udana blokada eksmisji w Warszawie

Opublikowano: 26.04.2012 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 517

Około 100 osób zablokowało wczoraj w centrum Warszawy eksmisję rencistki mieszkającej z synem. W blokadzie wzięli udział członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Komitetu Obrony Lokatorów, Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej oraz skłotersi z Kolektywu Syrena.

Blokujący zajęli niemal całą klatkę schodową kamienicy. Komornik próbował wejść do środka, ale nie był w stanie tego zrobić. Poprosił o asystę policję. Ta po obliczeniu potrzebnych sił stwierdziła, że w związku z wizytą premiera Chin, nie dysponuje dostateczną liczbą funkcjonariuszy. Na miejscu pojawiło się ok. 20 policjantów, którzy pomimo nalegań komornika nie weszli nawet do budynku. Komornik przy świadkach podpisał protokół w którym stwierdził niemożność wykonania czynności komorniczych.

Demonstrujący wystawili przez okno klatki schodowej tubę i zorganizowali wiec. Informowali mieszkańców miasta o tym co dzieje się w kamienicy. Odśpiewano dedykowaną Hannie Gronkiewicz-Waltz piosenkę “Waltz, Waltz, miastem toczy się Waltz”.

Zebrani przemawiali też do policjantów informując, że nie mają oni obowiązku interweniowania na polecenie komornika, zwłaszcza gdy eksmisja budzi wątpliwości prawne, a tak jest w tym przypadku. Z okien wywieszono transparenty “Lokatorzy to nie towar” oraz “Brońmy się przed eksmisjami i wyzyskiem czynszowym”.

Budynek w którym zamieszkuje lokatorka został zreprywatyzowany przejęła go spółka Dora, która wypowiedziała jej umowę najmu oraz zażądała zapłaty ponad 9 tys. zł zaległego czynszu. Za radą prawnika z urzędu lokatorka poszła na ugodę z właścicielem kamienicy, prosząc o przyznanie lokalu socjalnego. Został on przyznany, a sąd orzekł eksmisje, pomimo że odrzucił wszystkie roszczenia finansowe właściciela.

Przyznany przez dzielnicę Śródmieście lokal nie spełniał podstawowych standardów: nie odpowiadał sytuacji rodzinnej i zdrowotnej lokatorki. Ze względu na zabiegi oraz problemy z chodzeniem 15 metrów kwadratowych to zdecydowanie zbyt mała powierzchnia dla niej. Wnioskowała ona o przyznanie lokalu, który będzie można podzielić na dwa pomieszczenia, ponieważ mieszka z 21-letnim synem, który się nią opiekuje.

Po uzyskaniu porady prawnej od organizacji lokatorskich lokatorka złożyła w sądzie administracyjnym odwołanie od decyzji zarządu dzielnicy. Pomimo, że był o tym powiadamiany, komornik przystąpił do czynności eksmisyjnych nie czekając na sądowe rozstrzygnięcie w tej sprawie.

Opracowanie: Piotr Ciszewski
Zdjęcia: R.W., Miasta w Komie
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. pasanger8 26.04.2012 11:44

  Widać jakie prawo w tym kraju obowiązuje:prawo silniejszego.Gdyby nie pikieta 20 policjantów raczej dałoby radę rencistce. W Poznaniu w zeszłym roku eksmitowano chorą na raka panią Jencz -policja była lepiej przygotowana i blokada się nie powiodła-panią Jencz eksmitowano karetką prosto do szpitala

 2. egzopolityka 26.04.2012 13:21

  Miejmy nadzieję że ludzie będą częściej organizować takie rzeczy aż to obejmie cały kraj.

  Niech żyje rewolucja!

 3. Stanlley 26.04.2012 14:01

  Hahaha rewolucja? Obecnie społeczeństwo jest zupełnie bezbronne i łatwo nawet duże demonstracje spacyfikować czy pałami, gazem, broń gładkolufowa, gumowe kule i wynalazki jak LARD (nie pomyliłem liter?)

  Bardziej motywujące było by upublicznienie co to za spółka “Dora” i czym się zajmuje – takie firmy się zdecydowanie bardziej przejmą swoim imagem niż tym że wyrządzają krzywdę ludziom.

 4. ARTUR 26.04.2012 21:43

  Po wyroku sądu obywatelskiego temu co podpisał nakaz eksmisji powinno wystarczyć 2m kwadratowe do spółki z innym mądralą .

 5. fm 27.04.2012 02:22

  To jest niewytłumaczalne w ogóle jak ten system działa..

 6. ARTUR 27.04.2012 10:48

  @fm.To nie system tylko reżimowe władze które boją się tylko mocnych którzy mogą ich pozbawić życia .Ich celem jest gromadzenie fortuny a boją się tylko o życie gdyż nie mieliby możliwości jej zużycia .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.