Uchylenie immunitetu Banasia

Opublikowano: 11.08.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2680

Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych odrzuciła wniosek opozycji o zwrócenie wniosku dotyczącego uchylenia immunitetu prezesa NIK w celu uzupełnienia. Podczas posiedzenia doszło do burzliwej debaty. Prezes NIK opuścił salę.

We wtorek sejmowa komisja regulaminowa zajęła się rozpatrzeniem wniosku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Atmosfera od początku spotkania była bardzo napięta.

Z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK wystąpił zastępca Prokuratora Generalnego. Śledczy chcą postawić Banasiowi kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Przed wejściem na salę posiedzeń komisji Marian Banaś powiedział, że wniosek ma rażące błędy formalne i komisja nie ma podstaw prawnych. Pełnomocnik szefa NIK Marek Chmaj dodał, że wniosek został złożony przez osobę nieuprawnioną. „Ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli wskazuje, że wniosek w sprawie uchylenia immunitetu składa się za pośrednictwem Prokuratora Generalnego, chyba że ten upoważni w formie zarządzenia swojego zastępcę” – powiedział. Podkreślił, że wniosek w tej sprawie został złożony przez zastępcę Prokuratora Generalnego, bez dołączenia odpowiedniego zarządzenia Zbigniewa Ziobro.

„Przesłany 23 lipca 2021 r. Marszałkowi Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli spełnia wszystkie wymogi formalne. Wniosek został skierowany przez I Zastępcę Prokuratora Generalnego Bogdana Święczkowskiego w oparciu o upoważnienie w formie zarządzenia do przekazywania tego rodzaju dokumentów Marszałkowi Sejmu. Próby zwrotu wniosku o uchylenie immunitetu pod pretekstem rzekomego niedopełnienia wymogów formalnych są bezpodstawne i zmierzają wyłącznie do utrudniania procedury mającej na celu rozpoznanie go przez Sejm RP” – przekazał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Po ok. 45 minutach prezes NIK opuścił posiedzenie. „W tej sytuacji, w tych okolicznościach chcę powiedzieć, że moja obecność w tej chwili jest nieuzasadniona. Bardzo dziękuję” – powiedział Marian Banaś.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.