Ubezpieczenie dla każdej osoby zatrudnionej

Opublikowano: 03.12.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Prawo i Sprawiedliwość stara się ponownie przypomnieć wyborcom swoje socjalne oblicze. Dlatego wraca pomysł obniżenia wieku emerytalnego, a wraz z nim – objęcia ubezpieczeniem wszystkich form zatrudnienia.

Rząd zamierza wrócić do jednej z flagowych obietnic Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej. Prezydent obiecał wówczas, że wraz z obniżeniem wieku emerytalnego, zmienione zostaną zasady oskładkowania umów pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Projekt zakłada ujednolicenie pobierania składek na ZUS w przypadku wszystkich form stosunków pracy: umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło. Ta ostatnia dotychczas nie podlegała oskładkowaniu w ogóle. “Chodzi o to, by nie można było uciekać poza obecny system” – wyjaśnia na łamach „Rzeczpospolitej” Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Według szacunków rządu, publiczny ubezpieczyciel zyskałby rocznie nawet 8 miliardów złotych rocznie, co zrekompensowałoby w dłuższej perspektywie zwiększenie wydatków, spowodowane obniżeniem progu wiekowego przechodzenia na emeryturę.

Zmiany uderzą przede wszystkim w przedsiębiorców, którzy dotychczas zatrudniali swoich pracowników, często nielegalnie, na śmieciowych formach zatrudnienia – umowach o dzieło i zlecenie. Stosowanie takich umów uzasadniali najczęściej niższymi kosztami pracy. Właściciele firm stosowali wobec państwa i społeczeństwa swoisty szantaż – grozili, że w przypadku skuteczniejszej egzekucji zapisów prawa pracy, która poskutkowałaby uniemożliwieniem stosowania śmieciówek, przestaliby zatrudniać w ogóle. Taka patologiczna sytuacja funkcjonowała właściwie od drugiej polowy lat dziewięćdziesiątych, kiedy rząd SLD wprowadził w kilku krokach możliwość zatrudniania pracowników na umowach cywilnoprawnych, nie podlegającym pod “Kodeks pracy”. Prezydencka ustawa może oznaczać koniec dobrych czasów dla pracodawców, którzy nadużywali tzw. “umów śmieciowych” pozbawiając pracowników składek emerytalnych i ubezpieczeń społecznego.

A jaka jest pierwsza reakcja na ustawę Dudy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców? „Jeśli to prawda – wierzyć nam się nie chce – to: 1) poważny spadek wpływów do budżetu, 2) poważne powiększenie się szarej strefy, 3) kilkaset tysięcy – milion kolejnych wyjazdów zagranicę, bo ubytki z 1) i 2) będzie trzeba skądś uzupełnić – czyli zrobią to z zwiększenia opodatkowania młodych, którzy wówczas wejdą na strony WizzAir i RyanAir i sobie wylecą z socjalistycznego raju ministra profesora Marcina Zielenieckiego. Będzie Pan minister sam sobie emeryturę musiał płacić” – czytamy na fejsbukowej stronie organizacji, której prezes Cezary Kaźmierczak swego czasu przyznał podczas występu telewizyjnego, że „umowy o pracę oznaczają śmierć dla firmy”.

Źródło: Strajk.eu

KOMENTARZ “WOLNYCH MEDIÓW”

Walka z nadużyciami umów cywilnoprawnych powinna być skierowana na zwalczanie patologii i nadużyć, a nie przeciwko wszystkim osobom z nich korzystającym. To co proponuje Duda, uderzy nie tylko w oszustów, ale również w zwykłych, uczciwych ludzi, którzy dorabiali sobie np. umowami o dzieło zgodnie z intencjami ustawodawcy, który je wprowadził do “Kodeksu cywilnego”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Owoc żywota twojego je ZUS.

Balcer
Użytkownik
Balcer

Nie ma co biadolić, tylko Ltd. lub Sp. z o.o. zakładać (obsługa księgowa to 500zł) i wykupić opiekę medyczną w prywatnej firmie (za 200zł). ZUS pewnie za 30 lat będzie wypłacał 1000zł emerytury, czyli za 900zł będą opłaty za media w mieszkaniu, a za resztę trzeba będzie zaspokoić resztę potrzeb. Większe prawdopodobieństwo jest, że za kilkadziesiąt lat będzie sie dostatnio żyć kupując co miesiąc Bitcoiny za 200zł niż oddając ZUSowi 1100zł.

rafaldgm
Użytkownik
rafaldgm

No to już widzę ten przyrost bezrobocia kiedy to pracodawcy nie będzie opłacało się zatrudniać pracowników. Rozwkit szarej strefy i roboty na czarno przed nami. Pomysł godny pogratulowania, ja nie wiem czy Ci ludzie tam na górze są z Marsa czy może jeszcze skądś dalej. Umowy te stanowią jakąś alternatywę dla kradzieży w biały dzień jakim jest umowa o pracę w naszym chorym kraju. Może jeszcze niech podniosą płacę minimalną to już w ogóle większość będzie siedzieć na zasiłku to może nagle oprzytomnieją.

WojciechX
Użytkownik
WojciechX

Kretyni. Skoro ludzie godzą się na określone warunki pracy, jakim prawem Rząd chce takich działań zakazać? To prawdziwie totalitarne zagranie. ZPP ma rację.

MvS
Użytkownik
MvS

Właśnie sprawdzam ceny lotów na Antypody. Drogo ale i tak taniej niż pół roku składek do ZUS. Jakoś się odkuję, trudno. Jaki ja byłem wściekły jak zobaczyłem większościowy wynik PISu. Katastrofa. Rodzina się dziwiła: co Ty ? Przecież teraz nareszcie będą mogli rządzić sami i zrobią porządek . No to rządzą. Ale porządku to ja się nie spodziewam.
“Prezydencka ustawa może oznaczać koniec dobrych czasów dla pracodawców, którzy nadużywali tzw. „umów śmieciowych” pozbawiając pracowników składek emerytalnych i ubezpieczeń społecznego”. Dla pracowników też. Dziękuję państwu, było miło mieszkać z państwem w tym kraju ale muszę spadać.
Ile to można wziąść bagażu do Qatar Airways…?