Tyramy na okrągło

Opublikowano: 10.02.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 268

Tylko 23% pracowników rozpoczęło nowy rok bez żadnych zaległości w urlopach. 34% Polaków nie ma czasu wyjechać na urlop. Co trzeciemu pracownikowi zostało z zeszłego roku ponad 10 dni urlopu.

Portal Interia.pl przedstawia niewesołe wnioski z ankiety przeprowadzonej przez serwis Praca.pl. na 1329 użytkownikach portalu. Wynika z niej, że tylko 23% pracowników rozpoczęło nowy rok bez żadnych zaległości w urlopach. Pozostali mają przynajmniej kilka dni do wykorzystania z zeszłego roku. U 10% pracowników jest to niewielka ilość 1-2 dni urlopu wypoczynkowego. 16% zaczyna kolejny rok pracy z 3-5 zaoszczędzonymi dniami. 17% ma już całkiem sporą ilość zaległego urlopu do wykorzystania – 6-9 dni. Największą jednak grupę stanowią pracownicy z co najmniej 10 dniami niewykorzystanego urlopu – jest to aż 1/3 ankietowanych.

Wpływ na sporą ilość niewykorzystanego urlopu ma sytuacja gospodarcza. „W firmach, w których zmniejszyło się zatrudnienie, często ilość pracy pozostała taka sama. W efekcie pracownicy rzeczywiście nie mają czasu na urlop. W niektórych organizacjach bywa też tak, że nadgodziny oddaje się pracownikowi w formie urlopu. Zdarzają się więc sytuacje, w których pracownik w ramach urlopu odbiera nadgodziny, a urlop wypoczynkowy pozostaje niewykorzystany” – wyjaśnia Krzysztof Kirejczyk, prezes Praca.pl.

Na szczęście przepisy zmieniły się na lepsze. Od 2012 r. urlop, który nie został wykorzystany w danym roku, będzie można wykorzystać do 30 września roku następnego, a nie jak dotychczas – tylko do 31 marca. Pracownik nie będzie już zmuszany do tego, aby wykorzystać urlop w mało atrakcyjnym okresie. Niewykorzystany urlop nie przepada. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu, aż do przedawnienia się roszczenia o udzielenie urlopu, które to roszczenie przedawnia się dopiero z upływem 3 lat licząc od ostatniego dnia danego roku kalendarzowego – czytamy w tekście portalu Interia.pl.

Urlop nie jest fanaberią, choć o tej oczywistej prawdzie coraz częściej zapominają pracodawcy. „Pamiętajmy, że aby móc pracować efektywnie, pracownik potrzebuje regenerować siły i co jakiś czas odpoczywać. Z ankiety, którą przeprowadzaliśmy z naszymi użytkownikami w sierpniu, wynika, że tylko 9 proc. pracowników uważa, że zaledwie kilkudniowy urlop pozwoli im wypocząć. Większość potrzebuje minimum dwóch tygodni przerwy od pracy, a lekarze zalecają, by urlop trwał trzy tygodnie” – przypomina Krzysztof Kirejczyk.

Źródło: Nowy Obywatel

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
maleczka
Użytkownik
maleczka

tyramy nic z tego nie mamy i jeszcze bedziemy obowiazkowo dluzej tyrac…i po co ja sie pytam???zbierac te podpisy brac sie za demokracje bezposrednia i nie sluchac ze w duzym kraju jak nasz sie nie da…