Tyramy na okrągło
Tylko 23% pracowników rozpoczęło nowy rok bez żadnych zaległości w urlopach. 34% Polaków nie ma czasu wyjechać na urlop. Co trzeciemu pracownikowi zostało z zeszłego roku ponad 10 dni urlopu.
Portal Interia.pl przedstawia niewesołe wnioski z ankiety przeprowadzonej przez serwis Praca.pl. na 1329 użytkownikach portalu. Wynika z niej, że tylko 23% pracowników rozpoczęło nowy rok bez żadnych zaległości w urlopach. Pozostali mają przynajmniej kilka dni do wykorzystania z zeszłego roku. U 10% pracowników jest to niewielka ilość 1-2 dni urlopu wypoczynkowego. 16% zaczyna kolejny rok pracy z 3-5 zaoszczędzonymi dniami. 17% ma już całkiem sporą ilość zaległego urlopu do wykorzystania – 6-9 dni. Największą jednak grupę stanowią pracownicy z co najmniej 10 dniami niewykorzystanego urlopu – jest to aż 1/3 ankietowanych.
Wpływ na sporą ilość niewykorzystanego urlopu ma sytuacja gospodarcza. „W firmach, w których zmniejszyło się zatrudnienie, często ilość pracy pozostała taka sama. W efekcie pracownicy rzeczywiście nie mają czasu na urlop. W niektórych organizacjach bywa też tak, że nadgodziny oddaje się pracownikowi w formie urlopu. Zdarzają się więc sytuacje, w których pracownik w ramach urlopu odbiera nadgodziny, a urlop wypoczynkowy pozostaje niewykorzystany” – wyjaśnia Krzysztof Kirejczyk, prezes Praca.pl.
Na szczęście przepisy zmieniły się na lepsze. Od 2012 r. urlop, który nie został wykorzystany w danym roku, będzie można wykorzystać do 30 września roku następnego, a nie jak dotychczas – tylko do 31 marca. Pracownik nie będzie już zmuszany do tego, aby wykorzystać urlop w mało atrakcyjnym okresie. Niewykorzystany urlop nie przepada. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu, aż do przedawnienia się roszczenia o udzielenie urlopu, które to roszczenie przedawnia się dopiero z upływem 3 lat licząc od ostatniego dnia danego roku kalendarzowego – czytamy w tekście portalu Interia.pl.
Urlop nie jest fanaberią, choć o tej oczywistej prawdzie coraz częściej zapominają pracodawcy. „Pamiętajmy, że aby móc pracować efektywnie, pracownik potrzebuje regenerować siły i co jakiś czas odpoczywać. Z ankiety, którą przeprowadzaliśmy z naszymi użytkownikami w sierpniu, wynika, że tylko 9 proc. pracowników uważa, że zaledwie kilkudniowy urlop pozwoli im wypocząć. Większość potrzebuje minimum dwóch tygodni przerwy od pracy, a lekarze zalecają, by urlop trwał trzy tygodnie” – przypomina Krzysztof Kirejczyk.
Źródło: Nowy Obywatel