Turyści nie kąpią się przed wejściem do basenu z powodu wstydu

Opublikowano: 23.09.2022 | Kategorie: Prawo, Turystyka i podróże, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3024

Wielu turystów na Islandii stara się unikać kąpieli przed wejściem na teren basenów. Pracownicy mówią, że powodem takiego zachowania jest wstyd przed nagością. „Wszyscy wiedzą o tym, że turyści starają się unikać brania prysznica” – mówi Karen Erlingsdóttir, kierowniczka basenu w Egilsstaðir.

Brá Guðmundsdóttir pracująca w Laugardalslaug, Elín H. Gísladóttir w Sundlaug Akureyri i Aðalheiður Ósk Guðmundsdóttir w Vök Baths, podpisują się pod słowami Karen.

Nie ma specjalnych kar za nie wzięcie prysznica bez kostiumu kąpielowego przed wejściem na basen, ale pracownicy, jak i sami Islandczycy starają się temu zapobiec. „To jest zawsze kłopot”, mówi Aðalheiður. „Ale staramy się temu przeciwdziałać, na przykład w szczycie sezonu w szatniach było więcej pracowników” – dodaje.

Odwiedzający baseny geotermalne Vök, którzy dokonują rezerwacji z wyprzedzeniem, otrzymują film wideo wysłany e-mailem na 24 godziny przed przybyciem na basen, gdzie są przedstawione lokalne zasady, również ta, która mówi, że wszyscy muszą wziąć prysznic nago.

Na basenie w Egilsstaðir i Akureyri wszyscy zagraniczni goście są pytani w recepcji, czy byli wcześniej na islandzkim basenie i są informowani o zasadach. W Laugardalslaug dodatkowo goście, którzy wcześniej nie odwiedzili miejsca tego typu otrzymują drukowaną broszurę, w której zasady są wyjaśnione w języku angielskim. „Ktoś, kto nie chce przestrzegać zasad, zawsze się wymyka, dotyczy to również Islandczyków” – mówi Brá.

Elín, Karen i Brá potwierdzają, że nie ma się czego obawiać, nawet jeśli kilka osób wejdzie na basen bez prysznica. Poziom chloru w basenie wzrasta wraz z jego zabrudzeniem. „Im więcej osób tego nie robi, tym więcej chloru będzie w wodzie” – mówi Karen.

W Vök jest inaczej, ponieważ w wodzie nie ma chloru, natomiast działa tam system ciągłego przepływu. „Nie odmawiamy ludziom dostępu do wody, jeśli nie wezmą prysznica, ale zdecydowana większość jest posłuszna, gdy wskaże się im zasady. Islandczycy informują nas, jeśli ktoś ich nie przestrzega” – mówi Aðalheiður. „Powody są różne, ale wszystkie narodowości łączy wstydliwość, i dlatego turyści unikają kąpieli nago” – dodaje Elín.

Na podstawie: Frettabladid.is
Źródło: IcelandNews.is

6

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Murphy 23.09.2022 11:04

  A czy tak trudno zrobić osobne kabiny prysznicowe, by ci wstydliwi mogli wykąpać się bez publicznego obnażania?

 2. MH 23.09.2022 11:06

  Co kraj to obyczaj – turyści mają się dostosowywać do obyczajów tubylców, a nie na odwrót.

  Na Dalekim Wschodzie, w Indiach, w Afryce, wśród dawnych Słowian i u Indian wstydu nagości nie było. Wstyd pojawił się tam, gdzie pojawiły się religie bliskowschodnie, które wygląd człowieka „jak go Pan Bóg stworzył” zmieniły indoktrynacją w grzech kuszenia do rozpusty i cudzołóstwa. Choć jak widać po krajach skandynawskich, nie wszędzie…

 3. Stary Kulas 23.09.2022 21:35

  @Murphy
  No ale to by było logiczne i humanitarne.
  PS. Ludzie nie mają mędrkować tylko robić co się im każe ;P

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.