Trzej Bośniacy sądzeni za mordowanie Serbów

Opublikowano: 16.07.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 220

Rozpoczął się proces trzech Bośniaków, którzy służąc w bośniackich siłach zbrojnych, podczas konfliktu w byłej Jugosławii, mieli dopuszczać się zbrodni wojennych na Serbach. Dokładanie ćwierć wieku temu przed morderstwami mieli oni znęcać się nad etnicznymi Serbami bezprawnie zatrzymanymi w Sarajewie, a jeden z nich miał także dopuścić się gwałtu.

Przed sądem w Sarajewie stanęli Senad Dzananović, Edin Gadzo oraz Jasmin Erović, czyli byli członkowie jednostek obrony terytorialnej oraz jednostek specjalnych armii walczącej o niepodległość Bośni i Hercegowiny. Wcześniej zarzuty usłyszeli ich dwaj przełożeni, Jusuf Prazina i Samir Kahvedzić, dlatego wszyscy trzej Bośniacy są oskarżeni również o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.

Dzananović, Gadzo i Erović usłyszeli zarzuty mordowania, bezprawnego zatrzymywania, torturowania oraz maltretowania blisko setki cywilnych więźniów narodowości Serbskiej, którzy zostali aresztowani przez bośniackie siły nieopodal Sarajewa w okresie od maja do lipca 1992 roku. Dodatkowo Erović miał wziąć jedną z serbskich kobiet do swojego mieszkania w miejscowości Alipasino Polje pod Sarajewem, gdzie była gwałcona przez blisko dwa miesiące.

Prokurator Vladimir Simović zapowiedział, że w trakcie procesu będzie starał się udowodnić, iż system przestępstw dokonywanych na Serbach miał swoje źródła właśnie w Alipasino Polje, a dodatkowo do dzisiaj nie udało się odnaleźć szczątków wielu z zamordowanych cywilów. Kolejna rozprawa przewidziana jest na 31 sierpnia.

Na podstawie: BalkanInsight.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o