Trzej Bośniacy sądzeni za mordowanie Serbów

Opublikowano: 16.07.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 846

Rozpoczął się proces trzech Bośniaków, którzy służąc w bośniackich siłach zbrojnych, podczas konfliktu w byłej Jugosławii, mieli dopuszczać się zbrodni wojennych na Serbach. Dokładanie ćwierć wieku temu przed morderstwami mieli oni znęcać się nad etnicznymi Serbami bezprawnie zatrzymanymi w Sarajewie, a jeden z nich miał także dopuścić się gwałtu.

Przed sądem w Sarajewie stanęli Senad Dzananović, Edin Gadzo oraz Jasmin Erović, czyli byli członkowie jednostek obrony terytorialnej oraz jednostek specjalnych armii walczącej o niepodległość Bośni i Hercegowiny. Wcześniej zarzuty usłyszeli ich dwaj przełożeni, Jusuf Prazina i Samir Kahvedzić, dlatego wszyscy trzej Bośniacy są oskarżeni również o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.

Dzananović, Gadzo i Erović usłyszeli zarzuty mordowania, bezprawnego zatrzymywania, torturowania oraz maltretowania blisko setki cywilnych więźniów narodowości Serbskiej, którzy zostali aresztowani przez bośniackie siły nieopodal Sarajewa w okresie od maja do lipca 1992 roku. Dodatkowo Erović miał wziąć jedną z serbskich kobiet do swojego mieszkania w miejscowości Alipasino Polje pod Sarajewem, gdzie była gwałcona przez blisko dwa miesiące.

Prokurator Vladimir Simović zapowiedział, że w trakcie procesu będzie starał się udowodnić, iż system przestępstw dokonywanych na Serbach miał swoje źródła właśnie w Alipasino Polje, a dodatkowo do dzisiaj nie udało się odnaleźć szczątków wielu z zamordowanych cywilów. Kolejna rozprawa przewidziana jest na 31 sierpnia.

Na podstawie: BalkanInsight.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.