Trwa wyburzanie najsłynniejszego cygańskiego osiedla

Opublikowano: 04.12.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 415

Władze słowackich Koszyc rozpoczęły kolejny etap rozbiórki bodaj najsłynniejszego cygańskiego osiedla w Europie. Dwa budynki będące częścią kompleksu Lunik IX zostały na tyle zdewastowane przez swoich mieszkańców, iż przestały trzymać równowagę i groziły zawaleniem, a obecnie koszycki samorząd poszukuje wykonawców nowych mieszkań o niskim standardzie dla kłopotliwych lokatorów, którzy nieopodal swojego dawnego miejsca zamieszkania postawili już prowizoryczne domki z tektury.

W piątek na osiedle Lunik IX wkroczyły koparki, których zadaniem jest wyburzenie dwóch budynków mieszkaniowych grożących zawaleniem z powodu złego stanu technicznego. Za zdewastowanie obiektów odpowiadają ich cygańscy mieszkańcy, bowiem to właśnie oni sprzedawali na złom ich metalową konstrukcję oraz okna ze swoich lokali, dlatego też od 2008 roku wyburzono już dziesięć budynków mieszkalnych w tej części Koszyc. Warto wspomnieć, iż miejsce rozbiórki zostało otoczone przez ochronę, aby nie dostawały się na nie wścibskie cygańskie dzieci.

Sam koszt wyburzenia obiektów szacuje się na blisko 120 tysięcy euro, zaś obecnie władze Koszyc poszukują chętnych na stworzenie projektów nowych bloków mieszkalnych o niskim standardzie oraz na ich wykonanie w ramach zamówienia publicznego. Budowa ma być sfinansowana z funduszy uzyskanych od Unii Europejskiej, w ramach pomocy dla „rodzin niezdolnych do samodzielnego życia”. Ponadto istnieje możliwość budowy domków jednorodzinnych w ramach samopomocy finansowej tworzonej przez jedną z grup non-profit.

Dotychczasowi mieszkańcy Lunik IX na czas budowy zostali przeniesieni do lokali zastępczych albo wyjechali do swoich rodzin, ale duża część z nich utworzyła tekturowe osiedle nieopodal swojego dawnego miejsca zamieszkania, znane już w słowackich mediach jako Mašličkovo.

Na obszarze Lunik IX istnieje jedno przedszkole oraz szkoła podstawowa, za to mieszkańcy z powodu niepłacenia rachunków od dawna mają odcięte wszelkie media, a według szacunków niemal wszyscy nie posiadają stałego zatrudnienia. Początkowo wybudowane w latach 70. XX wieku osiedle było przeznaczone głównie dla czechosłowackich policjantów i wojskowych, ale nieliczna wówczas grupa Cyganów stale się rozrastała i w ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego wieku stała się jedyną społecznością zamieszkującą Lunik IX.

Na podstawie: Aktualne.sk, Webnoviny.sk
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
maciek
Użytkownik

Kolejne ofiary kołchozu