Trochę więcej demokracji

Opublikowano: 20.03.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 636

Dwa kolejne miasta, Sosnowiec i Radom, przygotowują się do wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, ich mieszkańcy będą mogli współdecydować o przyszłorocznych miejskich wydatkach.

W Sosnowcu ruszają prace zespołu ds. wprowadzenia budżetu partycypacyjnego – informuje portal esosnowiec.pl. Jak mówi radny Wojciech Nitwinko z SLD, powołanie zespołu jest efektem jego zeszłorocznego wniosku w tej sprawie i konsultacji ze skarbnikiem miasta. Podkreśla, że czynnikiem, który zmotywował go do działań w tym zakresie, była kwestia pieniędzy na budowę boiska dla młodzieży przy ul. Zamenhofa, które przepadły na rzecz spółek sportowych.

Na razie nie wiadomo, jaką kwotę będą mieli do zadysponowania sosnowiczanie ani do kiedy będą mogli zgłaszać swoje propozycje. Projekt miejskiego budżetu musi być gotowy do 15 listopada.

W Radomiu zaś już w kwietniu mieszkańcy będą zgłaszać propozycje inwestycji, które według nich powinny być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego – informuje Polska Agencja Prasowa. Kwota przeznaczona na ten cel to 3 mln zł.

Swoje pomysły będą mogli zgłaszać wszyscy mieszkańcy Radomia, którzy ukończyli 16 lat. Formularze w formie elektronicznej mają być dostępne na stronie internetowej miasta, a w formie papierowej m.in. w Biurze Rady Miejskiej i w magistracie. Pierwszą weryfikację zgłoszonych pomysłów, m.in. pod kątem możliwości ich realizacji, przeprowadzą wydziały magistratu. Następnie trafią one do specjalnego zespołu opiniującego, w skład którego wejdą m.in. przewodniczący miejskich klubów radnych oraz przedstawiciel Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia. Na koniec mieszkańcy w drodze głosowania wybiorą z listy przygotowanej przez zespół opiniujący najistotniejsze inwestycje. Proces ich wyboru ma się zakończyć do 15 listopada, przed głosowaniem nad projektem budżetu miasta na 2014 r.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. l82 20.03.2013 09:56

    w Radomiu to pewnie przeznaczą na większą ilość pewnych napojów na tegoroczną miejską wigilię;)

  2. Spliff 20.03.2013 14:47

    Może wreszcie Radom doczeka się pomnika Sashy Grey 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.