Triton zaatakował na Bliskim Wschodzie

Opublikowano: 17.12.2017 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 425

Cyberprzestępcy wykorzystali oprogramowanie Triton do ataku na instalacje przemysłowe na Bliskim Wschodzie. Jak donosi należąca do FirstEye firma Mandiant, podczas ataku zmanipulowano systemami służącymi do awaryjnego wyłączania krytycznej infrastruktury. Triton to jedno z kilku znanych narzędzi, które powstało z myślą o zaburzaniu procesów przemysłowych.

Pierwszym głośnym atakiem tego typu były działania robaka Stuxnet użytego przeciwko Iranowi w roku 2010. W 2014 atak przeprowadzono na elektrownię atomową w Korei Południowej, a w 2016 na system zasilania Kijowa.

Triton atakuje specyficzny system kontroli przemysłowej o nazwie SIS (safety instrumental system), produkowany przez Triconex. Celem ataku padają kontrolery, które są zarządzane za pomocą Windows. Przestępcy wstrzykują do urządzeń SIS kod, który pozwala im na kontrolę ich zachowania.

Podczas najnowszego ataku instalacje przemysłowe zostały wyłączone, jednak nie to było celem napastników. Zdaniem ekspertów włamywacze chcieli doprowadzić do fizycznego uszkodzenia infrastruktury przemysłowej, jednak zadziałały zabezpieczenia i instalacje zostały wyłączone. “Śledztwo wykazało, że kontrolery SIS rozpoczęły procedurę wyłączania gdy kod aplikacji kontrolnej nie przeszedł testu sprawdzającego jego autentyczność” – stwierdzili eksperci Mandianta. Uważają oni, że atak został przeprowadzony przez jakieś państwo, na co wskazują umiejętności, wytrwałość napastników, zasoby jakimi dysponowali oraz fakt ataku na krytyczną infrastrukturę. “Ataki mające na celu zakłócenie czy zniszczenie krytycznej infrastruktury są typowe dla ataków i prób rozpoznania prowadzonych na skalę globalną przez Rosję, Iran, Koreę Północną, USA oraz Izrael i wspierane przez nie grupy. Tego typu włamanie nie muszą oznaczać natychmiastowej chęci doprowadzenia do zniszczeń czy zakłóceń, mogą być powodowane chęcią posiadania tego typu możliwości na przyszłość, gdyby zaszła taka potrzeba.”

Przed dwoma miesiącami FBI i amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzegły przed rosnącą liczbą ataku przeciwko przedsiębiorstwom z sektora energetycznego. Na podwyższone ryzyko narażone są też firmy z sektorów atomowego, lotnictwa, zasobów wodnych i lotniczego.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ZDNet.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

To kogo konkretnie zaatakowano?