Tkaniny syntetyczne zanieczyszczają morza i oceany

Opublikowano: 20.03.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

W morzach i oceanach zbiera się rocznie około 1,5 tony drobinek plastiku, pochodzących tylko z tkanin syntetycznych. Większe i bardziej zauważalne, plastikowe odłamki, zanieczyszczające wody, są znacznie łatwiejsze do odłowienia. Tymczasem badania przeprowadzone przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) pokazują, że 30% z 9,5 miliona ton zanieczyszczeń w oceanach, to tworzywa sztuczne. Jest to powód śmierci tysięcy morskich stworzeń, które umierają w wyniku zatrucia chemicznego.

Drobinki pochodzą z różnych źródeł, w tym z kosmetyków zawierających peeling. Jednak w chwili obecnej głównym źródłem zagrożenia dla oceanów stały się włókna syntetyczne, które tworzą miliony mikrocząsteczek, gdy materiał ma kontakt z wodą.

Codzienne czynności, takie jak mycie się, pranie lub prowadzenie samochodu, w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczania oceanów. W przyszłości mogą one mieć katastrofalny wpływ na stan organizmów morskich oraz zdrowie ludzkie.

Ekolodzy zachęcają kupujących do wypełniania swoich szaf ubraniami wykonanymi z tkanin pochodzenia naturalnego, jak bawełna, wełna, len oraz jedwab, zamiast tkanin syntetycznych. Zwraca się także uwagę na fakt, że producenci pralek mogą pomóc w ochronie oceanów, instalując specjalne filtry, które nie pozwolą przedostawać się mikroplastikowi.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Earth-Chronicles.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o