Telewizja publiczna bez reklamy i cenzury?

Opublikowano: 19.04.2012 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 651

W Rosji powstanie Telewizja Publiczna. Odpowiedni dekret podpisał prezydent kraju Dmitrij Miedwiediew. Ma ona przystąpić do nadawania audycji na pełną skalę od 1 stycznia przyszłego roku.

Telewizja publiczna w Rosji będzie bezpłatna, dostępna powszechnie, wolna od reklamy, jak też od cenzury, a polityka programowa ma polegać na stworzeniu zespołu audycji informacyjno-analitycznych, społeczno-politycznych, kulturalnych oraz oświeceniowych.

Dyrektor generalny i redaktor naczelny w jednej osobie będzie mianowany przez przywódcę państwa. Ta praktyka stosowana jest w wielu krajach. Natomiast polecenie utworzenia naczelnego organu do zarządzania telewizją – Rady Telewizji Publicznej – otrzymała Izba Społeczna Rosji. Do składu rady należeć mają przedstawiciele różnych sił politycznych, niezależni eksperci i działacze społeczni. Ustawa uwzględnia bezpośredni zakaz przynależności do składu rady urzędników państwowych, – powiedział Dmitrij Miedwiediew.

“Będziemy musieli w pewny sposób uruchomić mechanizm finansowania telewizji publicznej. Najpierw, jak można zakładać, państwo poprzez schemat kredytowy będzie musiało jednak pomóc w tej sytuacji, jednakże następnie ten kredyt ma zastąpić fundusz kapitału docelowego, który pozwoli na istnienie tej telewizji bez zwracania się do państwa o pieniądze, co, według wszelkiego prawdopodobieństwa, stanowi najważniejszą gwarancję – najważniejszą, lecz nie jedyną.”

Dmitrij Miedwiediew oświadczył o konieczności założenia Telewizji Publicznej w Rosji w grudniu 2011 roku w orędziu do Zgromadzenia Federalnego. Eksperci nazwali to nowym etapem w rozwoju środków masowego przekazu i społeczeństwa obywatelskiego, – powiedział prezydent Instytutu Strategii Narodowych Michaił Riemizow:

“Chodzi o dwa cele. Pierwszy posiada charakter ogólnonarodowy – stanowi wyraz zapotrzebowania na telewizję, nastawionej nie na koniunkturę komercyjną, lecz na kształtowanie wartości, gustów, kierunków. Drugim celem jest zapewnienie niezawisłości politycznej – zarówno wobec władz, jak też wobec wielkich grup finansowych. Jest to więc próbą utworzenia kanału telewizyjnego, niezależnego od interesów grupowych.”

Wiceprezydent Centrum Technologii Politycznych Siergiej Michiejew upatruje sens utworzenia telewizji publicznej w jednakowym dostępie do niej wszystkich sił politycznych:

“Najważniejsza jest zasada, mająca stanowić podstawę dla organizacji pracy tej telewizji, to, w jakiej mierze odzwierciedlać ona będzie autentyczny wachlarz interesów i opinii, istniejących w społeczeństwie.”

Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że wszyscy obywatele rosyjscy będą mieli możliwość śledzenia powstawania telewizji publicznej i wzięcia w tym procesie aktywnego udziału. Prezydent dodał również, że nowy kanał telewizyjny wejdzie do pierwszego multipleksu – czyli bezpłatnego pakietu cyfrowych kanałów telewizyjnych.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 19.04.2012 12:22

    Ale przynajmniej nie będzie reklam. Żadna telewizja nie jest bezstronna, zawsze jakieś grupy interesów nią kierują. W przypadku gdy państwo rządzi telewizją, łatwiej jest zrozumieć propagandę i na nią się uodpornić, bo zna się profil danej władzy. Dlatego jestem za tego typu praktykami. Za czasów komunizmu ludzie wiedzieli, że telewizji kłamią i mieli dystans do niej, a teraz myślą, że telewizja jest wolna…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.