Telewizja publiczna bez reklamy i cenzury?

W Rosji powstanie Telewizja Publiczna. Odpowiedni dekret podpisał prezydent kraju Dmitrij Miedwiediew. Ma ona przystąpić do nadawania audycji na pełną skalę od 1 stycznia przyszłego roku.

Telewizja publiczna w Rosji będzie bezpłatna, dostępna powszechnie, wolna od reklamy, jak też od cenzury, a polityka programowa ma polegać na stworzeniu zespołu audycji informacyjno-analitycznych, społeczno-politycznych, kulturalnych oraz oświeceniowych.

Dyrektor generalny i redaktor naczelny w jednej osobie będzie mianowany przez przywódcę państwa. Ta praktyka stosowana jest w wielu krajach. Natomiast polecenie utworzenia naczelnego organu do zarządzania telewizją – Rady Telewizji Publicznej – otrzymała Izba Społeczna Rosji. Do składu rady należeć mają przedstawiciele różnych sił politycznych, niezależni eksperci i działacze społeczni. Ustawa uwzględnia bezpośredni zakaz przynależności do składu rady urzędników państwowych, – powiedział Dmitrij Miedwiediew.

„Będziemy musieli w pewny sposób uruchomić mechanizm finansowania telewizji publicznej. Najpierw, jak można zakładać, państwo poprzez schemat kredytowy będzie musiało jednak pomóc w tej sytuacji, jednakże następnie ten kredyt ma zastąpić fundusz kapitału docelowego, który pozwoli na istnienie tej telewizji bez zwracania się do państwa o pieniądze, co, według wszelkiego prawdopodobieństwa, stanowi najważniejszą gwarancję – najważniejszą, lecz nie jedyną.”

Dmitrij Miedwiediew oświadczył o konieczności założenia Telewizji Publicznej w Rosji w grudniu 2011 roku w orędziu do Zgromadzenia Federalnego. Eksperci nazwali to nowym etapem w rozwoju środków masowego przekazu i społeczeństwa obywatelskiego, – powiedział prezydent Instytutu Strategii Narodowych Michaił Riemizow:

„Chodzi o dwa cele. Pierwszy posiada charakter ogólnonarodowy – stanowi wyraz zapotrzebowania na telewizję, nastawionej nie na koniunkturę komercyjną, lecz na kształtowanie wartości, gustów, kierunków. Drugim celem jest zapewnienie niezawisłości politycznej – zarówno wobec władz, jak też wobec wielkich grup finansowych. Jest to więc próbą utworzenia kanału telewizyjnego, niezależnego od interesów grupowych.”

Wiceprezydent Centrum Technologii Politycznych Siergiej Michiejew upatruje sens utworzenia telewizji publicznej w jednakowym dostępie do niej wszystkich sił politycznych:

„Najważniejsza jest zasada, mająca stanowić podstawę dla organizacji pracy tej telewizji, to, w jakiej mierze odzwierciedlać ona będzie autentyczny wachlarz interesów i opinii, istniejących w społeczeństwie.”

Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że wszyscy obywatele rosyjscy będą mieli możliwość śledzenia powstawania telewizji publicznej i wzięcia w tym procesie aktywnego udziału. Prezydent dodał również, że nowy kanał telewizyjny wejdzie do pierwszego multipleksu – czyli bezpłatnego pakietu cyfrowych kanałów telewizyjnych.

Źródło: Głos Rosji