Tajemnicza kometa sprowadziła życie na Ziemię?

Opublikowano: 09.06.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 503

Ziemia w początkach swojego istnienia nie była zbyt gościnnym miejscem. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Ontario pokazują, że życie na Ziemi “rzeczywiście może pochodzić z kosmosu”. Naukowiec Nir Goldman twierdzi, że miliardy lat temu kometa uderzyła w Ziemię – wydarzenie to miało zapoczątkować organiczną ewolucję na naszej planecie. Co wiemy na temat tajemniczej komety opisywanej przez badaczy?

Przełomowe wyniki badań zostały opublikowane w The Journal of Physical Chemistry. Nie jest tajemnicą, że komety zawierają wiele prostych związków, takich jak woda, amoniak, metanol czy dwutlenek węgla. Jednak zdaniem autorów raportu, to właśnie w wyniku bardzo odległego zderzenia komety z Ziemią doszło do pobudzenia unikatowych reakcji chemicznych na jej powierzchni (co potwierdzać mają badania). Kometa miałaby być prawdziwym “ładunkiem energii”, który pobudził naszą planetę do życia.

“Strumień materii organicznej kierowany na Ziemię za pośrednictwem komet i planetoid w okresach intensywnego bombardowania był nieoceniony”, podkreśla Nir Goldman, członek zespołu badawczego. “Obecnie analizujemy szeroki wachlarz produktów chemicznych, które w momencie uderzenia mogły stworzyć materiał organiczny, który ostatecznie doprowadził do powstania życia. To rewolucyjny pogląd, ale intensywne badania i analizy w tym zakresie temu nie przeczą”, dodaje naukowiec.

Komety po przejściu przez ziemską atmosferę są rozgrzane z zewnątrz, jednak ich wnętrze pozostaje chłodne. Prawdziwy “szok organiczny” jest generowany, kiedy kometa uderza w powierzchnię planety. Fala uderzeniowa powoduje powstanie nagłych i intensywnych ciśnień oraz temperatur, które mogły mieć wpływ na reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz komety a później na samej Ziemi.

Generowana temperatura mogła dochodzić nawet do 8180 stopni Celsjusza. Konsekwencją tego miała być synteza metanu i formaldehydu. Związki te znane są naukowcom jako “prekursorzy aminokwasów i syntezy kompleksu organicznego”. Zdaniem Nira Goldmana “oddziaływanie komety mogło doprowadzić do powstania cząsteczek prebiotycznych, bez potrzeby udziału innych katalizatorów takich jak na przykład promieniowanie UV”.

Udostępnione właśnie dane są kluczowe dla zrozumienia roli zderzeń z kometami na tworzenie związków życia, zarówno na Ziemi jak i na innych planetach. Tym samym otwiera się nowy etap dla prowadzeniu przyszłych eksperymentów w tej dziedzinie. Co ciekawe, badania innego niezależnego ośrodka potwierdzają wcześniej omawiane wyniki.

Naukowcy z University of Washington oraz University of South Florida poinformowali wczoraj, że meteoryty wywołały reakcje fosforu niezbędne dla rozwoju życia na Ziemi. Meteoryt miał być swoistym paliwem, które dostarczało energii i fosforu, tj. składników koniecznych do rozpoczęcia rozwoju organicznego”, powiedział Matthew Pasek, asystent profesora geologii na Uniwersytecie Południowej Florydy.

Czy najnowsze teorie o komecie inicjującej życie na Ziemi mogą być prawdziwe?

Autor: Victor Orwellsky
Na podstawie: redorbit.com, beforeitsnews.com, newsxs.com
Źródło: Kod Władzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. goldencja 09.06.2013 21:58

  “Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Ontario pokazują, że życie na Ziemi „rzeczywiście może pochodzić z kosmosu”.” – bo Ziemia, to przecież nie jest w kosmosie…
  Nie ważne, teoria dość prawdopodobna.

 2. ninjas84 09.06.2013 23:37

  Komety zawierają min. wodę we wnętrzu , a skoro jest woda to jest i życie 🙂

  http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2957

  Coś w tym na pewno jest…

 3. Koleś 12.06.2013 11:30

  Ponieważ komety, które tu się pojawiają nie są jakimiś tam międzygalaktycznymi podróżnikami, tylko krążą po bardzo wydłużonych, ale jednak orbitach okołosłonecznych więc pytam się gdzie w pobliżu naszej gwiazdy są lepsze warunki do życia niż tutaj żeby życie miało przyjść stamtąd?
  Poza tym kto załadował owo życie na tę kometę by je tu przetransportować, bo chyba ciężko sobie wyobrazić aby ono samo powstało na skrajnie niegościnnej powierzchni lub głębi tej zamrożonej bryły.

  Wniosek: Ewolucjonizm to ciemnota, która prowadzi do jeszcze większej ciemnoty.

 4. obecny 12.06.2013 21:01

  @Koleś – masz rację. Ciemnota ciemnotą ale ile ludzi ma dzięki temu robotę 🙂
  @goldencjo nie wiem czy słyszałaś ale panuje teoria że Ziemia jest centrum kosmosu i to Ziemia wszystkim kręci 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.