Ta roślina uratuje ludzkość przed brakiem kawy

Opublikowano: 24.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1449

Obecne zmiany warunków klimatycznych naszej planety powodują szkody w ogromnej różnorodności kultur naturalnych. Kawy nie są wyjątkiem. Pod wpływem gwałtownych zmian temperatury i pogody rośliny te stają się coraz bardziej wrażliwe, co może negatywnie wpłynąć na jakość ulubionego napoju każdego z nas. Naukowcy odkryli niedawno roślinę, która jest lepiej przystosowana do zmieniających się warunków, co pomoże uniknąć katastrofy w dziedzinie produkcji kawy.

Mowa o Coffea stenophylla, czyli dzikiej i stosunkowo rzadkiej kulturze kawy występującej w Górnej Afryce Zachodniej. Po przeanalizowaniu właściwości tej rośliny naukowcy doszli do wniosku, że można ją stosować jako alternatywę dla arabskiego drzewa kawowego, szeroko uprawianej rośliny, która jest zwykle używana do ekstrakcji ziaren kawy. Roślina ta znana jest miłośnikom kawy jako Arabica.

Naukowcy zebrali kilka próbek Coffea stenophylla i przeprowadzili analizę laboratoryjną. Okazało się, że walory smakowe i aromatyczne trunku z tej kultury nie ustępują ogólnie przyjętej arabice (C. arabica). Jednocześnie roślina ta znacznie przewyższa zarówno Arabikę, jak i Robustę (C. canephora) pod względem odporności na wysokie temperatury. Według naukowców Coffea stenophylla dobrze czuje się w temperaturach do 24,9 stopni Celsjusza.

Wcześniejsze badania wykazały również, że Coffea stenophylla może przetrwać okresy suszy, a także jest odporna na choroby dotykające uprawy kawy. Naukowcy są przekonani, że przemysłowa uprawa tych roślin na dużą skalę pomoże utrzymać dostępność i jakość jednego z najczęściej spożywanych napojów na świecie.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Rupert 25.04.2021 10:41

    Naukowcy niczego nie odkryli. Ten gatunek kawy znany jest od XVIII wieku. I do tego można kupić ziarna tej kawy. Jednak nie jest to gatunek tak popularny jak arabika czy robusta ponieważ okres jej dojrzewania do zbiorów to aż 9 lat, co czyni sadzenie tych krzewów na skalę przemysłową po prostu nie opłacalne. Ale są pasjonaci, którzy jednak poświęcają swój czas i dzięki nim można tej kawy spróbować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.