Ta mutacja chroni Europejczyków przed zimnem

Opublikowano: 21.02.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1757

Biolodzy z Instytutu Karolinska w Uppsali odkryli, że mutacja w genie ACTN3, którą ma większość ludzi w Europie i północnych regionach Ziemi, sprawia ona, że ​​ludzkie mięśnie są mniej podatne na zimno. Wyniki badań na ten temat zostały opublikowane przez „American Journal of Human Genetics”.

Wcześniej ta mutacja pomagała naszym przodkom przetrwać w zimnym klimacie Europy. Jednak we współczesnym społeczeństwie obfitości może ona szkodzić ludziom. Osoby ze zmutowaną wersją ACTN3 nie mogą pochwalić się sukcesami w tych sportach, które wymagają wybuchowej siły i szybkości.

Gen ACTN3 jest odpowiedzialny za montaż cząsteczek alfa-aktyniny-3, jednego z głównych białek w szybkokurczliwych włóknach mięśniowych. Jego wadliwa wersja jest często spotykana wśród mieszkańców północnych regionów Ziemi, podczas gdy mieszkańcy Afryki i innych równikowych regionów planety nie mają go prawie w ogóle. Dlatego naukowcy sugerują, że ten gen jest powiązany ze zdolnością ludów północnych do tolerowania zimna.

Aby zrozumieć, w jaki sposób mutacje ACTN3 wpływają na zdolność człowieka do tolerowania zimna, naukowcy poprosili młodych (od 18 do 40 lat) mieszkańców litewskiego Kowna o zanurzenie się w bardzo zimnej wodzie. W ten sposób naukowcy zmierzyli, jak zmieniała się temperatura ciała ochotników w ciągu następnych 15 minut. Okazało się, że reakcja na zimno w nośnikach pełnej i wadliwej wersji ACTN3 była naprawdę bardzo różna. Jeśli ten gen działał normalnie, ochotnicy bardzo szybko tracili ciepło. Tylko jedna trzecia z nich wytrzymała 15 minut bez obniżenia temperatury ciała do 35°C i poniżej.

Uszkodzenie ACTN3 spowolniło tempo spadku temperatury ciała o około połowę. Dzięki temu ponad 69% ochotników ze zmutowaną wersją genu było w stanie uniknąć niebezpiecznej hipotermii. Potwierdziwszy swoje przypuszczenia w praktyce, naukowcy podjęli próbę ustalenia mechanizmu działania tej mutacji. Aby to zrobić, przeprowadzili eksperymenty na myszach laboratoryjnych.

Naukowcy zaobserwowali, jak podobna mutacja w genie ACTN3 wpływa na wrażliwość myszy na zimno, zmieniając strukturę i pracę ich mięśni. Okazało się, że z powodu tej mutacji, powolne włókna mięśniowe zaczęły dominować u gryzoni. Co więcej, całkowita ilość energii pobieranej przez mięśnie nie zmieniła się w żaden sposób. Szwedzcy eksperci uważają to za potwierdzenie hipotezy, że drgania wolnych włókien mięśniowych rozgrzewają organizm skuteczniej niż drgania szybkich.

W dalszych eksperymentach naukowcy planują sprawdzić, czy mutacje w genie ACTN3 wpływają na inne aspekty życia człowieka. W szczególności biolodzy sugerują, że przy stabilnym dostępie do pożywienia i ciepła w warunkach, w których żyje większość północnych ludów Ziemi, zmniejszone zużycie energii przez organizm może wiązać się z pojawieniem się cukrzycy i otyłości.

Na podstawie: DX.doi.org
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.