Szwedzka telewizja pokazała zakłamaną historię „uchodźcy”

Opublikowano: 29.11.2021 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1769

Liberalne szwedzkie pismo internetowe „Kvartal” zarzuca szwedzkiemu nadawcy publicznemu SVT emisję nierzetelnego filmu dokumentalnego o jednym z „uchodźców”. W wielokrotnie nagradzanej historii Afgańczyka nie zgadzają się podstawowe fakty, bo on sam miał przedstawiać szwedzkim służbom dokumenty z różnymi datami urodzenia.

Dokument zatytułowany „Powrót Aboli” uzyskał szereg nagród. Chociażby we wrześniu tego roku został on uhonorowany jako najlepszy skandynawski film dokumentalny w ramach festiwalu Nordic Panorama. Sama akcja produkcji zaczyna się w Kabulu, gdy młody Afgańczyk bez żadnego paszportu próbuje ponownie powrócić do Szwecji po deportowaniu go z niej w 2018 roku.

Abolfazl próbuje więc uzyskać odpowiednie dokumenty, aby móc ponownie osiedlić się w tym skandynawskim kraju. W tym celu odbywa niebezpieczną podróż na północ Afganistanu, gdzie udaje mu się ostatecznie uzyskać „tazkira”, a więc prosty afgański dokument tożsamości. Dzięki niemu otrzymuje pozwolenie na pobyt i powraca do Szwecji.

Pismo „Kvartal” krytykuje jednak producenta filmu, którym jest szwedzka telewizja publiczna SVT. Nie zauważyła ona bowiem, że rzekomy Afgańczyk kilkukrotnie posługuje się różnymi datami urodzenia. Wspomniane pozwolenie na pobyt w Szwecji uzyskał więc na podstawie innej tożsamości niż podana przez niego w czasie pierwszego pobytu w tym państwie.

Bohater „Powrotu Aboli” miał według przedstawionej przez siebie wersji zostać deportowany z powrotem do Afganistanu w wieku 17 lat. Problem w tym, że według nowego dokumentu tożsamości uzyskanego w Afganistanie ma on 21 lat, natomiast wraca do Szwecji na podstawie paszportu… wskazującego na ukończenie przez niego 25. roku życia.

To nie jedyny zarzut stawiany producentom filmu. Zdaniem dziennikarzy „Kvartal”, szwedzka telewizja publiczna nie przedstawia informacji dotyczących powodu deportacji bohatera swojej produkcji. Dodatkowo nie wspomina ona o staraniach Abolfazla o uzyskanie pozwolenia na pobyt w innym państwie Unii Europejskiej.

Na podstawie: Esxressen.se, Friatider.se
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.