Sztuczna inteligencja zwalniania pracowników Amazonu

Opublikowano: 28.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 203

Liczne firmy na świecie coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw, płynących ze sztucznej inteligencji i robotów przemysłowych. Najwięcej oczywiście mówi się o automatyzacji pracy – roboty są bardziej wydajne od ludzkich pracowników. Lecz znana amerykańska korporacja Amazon poszła o krok dalej i korzysta z algorytmów, które nie tylko śledzą pracowników, ale decydują nawet o ich zwolnieniu.

Jak ustalił serwis “The Verge”, pracownicy magazynów w firmie Amazon muszą naprawdę ciężko pracować, aby spełniać wymagania w kwestii wydajności. Sztuczna inteligencja, niczym wszechwidzące oko, obserwuje i analizuje każdego z nich oraz ostrzega, gdy są zbyt mało wydajni. Algorytmy samodzielnie podejmują też decyzję o zwolnieniu – bez jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz. Pracownicy wyższego szczebla mogą co najwyżej cofać zwolnienia.

Firma Amazon, między sierpniem 2017 a wrześniem 2018 roku, zwolniła około 300 ludzi z magazynu w Baltimore, tj. ponad 10% pracowników. Osoby te zostały uznane za zbyt mało wydajne. Pamiętajmy, że dotyczy to tylko jednego miejsca pracy. W całej Ameryce Północnej, Amazon posiada ponad 75 takich magazynów, do których zatrudniono łącznie ponad 125 tysięcy pracowników. Można więc dojść do wniosku, że firma zwalnia każdego roku tysiące osób z powodu niskiej wydajności.

Pracownicy magazynu narzekają, że są traktowani jak roboty, a o ich przyszłości również decydują maszyny. Niektórzy z nich nie wychodzą nawet do toalety, aby zrealizować zadania na czas i spełniać wszystkie wymagania. Oczywiście jeśli nie uda im się utrzymać wysokiej wydajności, zostaną automatycznie zwolnieni przez system, a w przyszłości, na ich miejsce faktycznie mogą pojawić się roboty.

Sytuacja w firmie Amazon pokazuje nam, jak będzie wyglądała przyszłość pracy. Ludzie już dziś muszą przygotować się na nadchodzące wielkie zmiany, które będą wynikały z pojawienia się robotów przemysłowych i sztucznej inteligencji. Albo będziemy nieustannie rozwijać swoje umiejętności, albo zostaniemy zastąpieni maszynami.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: TheVerge.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o