Sztabki zamiast dolarów

Opublikowano: 06.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 5

Rosjanie zgromadzili już niemal 2000 ton rezerw złota. W pierwszym półroczu Bank Centralny kupił niemal 106 ton tego kruszcu, zwiększając udział w rezerwach światowych do rekordowego poziomu 18%. Równolegle regulator wyzbył się amerykańskich obligacji państwowych, sprzedając w zasadzie cały dług publiczny USA.

Dlaczego Bank Centralny skupuje złoto, ile sztabek potrzebuje i dlaczego Rosja wyzbywa się aktywów w dolarach?

Obecnie rezerwy międzynarodowe wynoszą 460 mld dolarów. Wyznaczony przez Bank Centralny poziom – 500 mld. Struktura rezerw w ostatniej dekadzie uległa znacznej zmianie: udział złota wzrósł dziesięciokrotnie, a inwestycje w amerykańskie dłużne papiery wartościowe ograniczono do minimum. Jeszcze w 2010 roku wysokość inwestycji w dług publiczny USA wynosiła 176 mld dolarów. Kwestia dedolaryzacji i ograniczenia tych aktywów dojrzewała od dawna.

Totalna wyprzedaż

Po tym, jak Stany Zjednoczone zaczęły wprowadzać sankcje i pojawiło się zagrożenie odcięcia Rosji od międzynarodowego systemu rozliczeniowego oraz ograniczenia transakcji z rosyjskim długiem publicznym, Bank Centralny przystąpił do zdecydowanych działań. W ciągu pół roku regulator ograniczył inwestycje w papiery wartościowe amerykańskiego Departamentu Skarbu do skromnych 15 mld dolarów.

Pójście w inne aktywa, głównie złoto, jest czymś więcej niż tylko rozsądną strategią. Świat zbliża się do nowej ery niestabilności, nasila się zagrożenie związane z ponownym globalnym kryzysem z powodu wojen geopolitycznych i handlowych. Metale szlachetne są instrumentem bezpiecznych inwestycji oraz dywersyfikacji ryzyka.

Papiery wartościowe amerykańskiego resortu finansów i dolary są uważane za najbardziej płynne i wiarygodne aktywa na świecie, ale niekontrolowana emisja pieniądza, będąca problemem nie tylko USA, ale też innych banków centralnych, może być jednym z czynników nadchodzącego kryzysu.

Piramida zadłużenia

Na świecie zaciągnięto zbyt wiele długów bez pokrycia (aktualny wolumen globalnego długu wynosi 247 bilionów dolarów lub 318% światowego PKB). W tych warunkach zapasy złota są bezpieczną kotwicą – nie mogą stracić gwałtownie na wartości, w przeciwieństwie do amerykańskich papierów wartościowych.

Wystarczy przypomnieć rok 2008, gdy zagrożenie, że niektóre kraje, głównie Chiny, obniżą wartość amerykańskiego długu publicznego, było realne.

Teraz też jest to możliwe – na tle wywołanej przez Trumpa wojny handlowej.

— Jeśli nagle z jakichś powodów kilka państw zażąda od USA wykupienia tych papierów, stracą one na wartości. To piramida, bo najprawdopodobniej Amerykanie nigdy nie spłacą długów. Będzie ona funkcjonować, dopóki wierzy się w nie – powiedział Aleksander Jegorow, strateg walutowy TeleTrade.

Przed takim ryzykiem zabezpiecza złoto. Metale szlachetne są mniej płynne niż obligacje USA lub Niemiec, ale mogą być droższe lub tańsze. Ale jeśli dojdzie do kryzysu systemu dolarowego, złoto nie straci na wartości. Zachowując funkcję środka płatniczego w handlu międzynarodowym, to aktywo zmniejsza zależność od każdej waluty.

Trzech największych posiadaczy

— Jestem przekonany, że do globalnego resetu dojdzie wówczas, gdy rządy będą musiały wyzbyć się długów i przywiązać wszystko do ceny złota. Dlatego takie kraje, jak Rosja i Chiny, gromadzą złoto – wiedzą, co może się wydarzyć za kilka lat – powiedział Keith Neumeyer, prezes zarządu First Mining Gold.

W lutym Rosja znalazła się w pierwszej piątce państw pod względem rezerw złota, po raz pierwszy wyprzedzając Chiny. Utrzymując obecne tempo zakupów Rosja za trzy lata może zająć trzecie miejsce wśród największych posiadaczy tego kruszcu. A za 10-15 lat zgromadzić rekordową ilość złota z czasów radzieckich, czyli 2800 ton, podkreślił Timur Nigmatullin, analityk Open Broker.

Zresztą, nie uda się całkowicie zrezygnować z dolara. Globalny system finansowy jest skonstruowany w taki sposób, że przypada na niego 70% wszystkich rozliczeń. – Rosja handluje ropą naftową, wycenioną w dolarach. Aby wspierać operacje importowe i eksportowe, znaczna część rezerw powinna być w amerykańskiej walucie – wyjaśnił ekspert.

Cena złota wzrośnie

Ciągła praca prasy drukarskiej, coraz bardziej zagrażająca stabilności gospodarki światowej, przyśpieszy też wzrost cen złota. Nie chodzi tylko o czynniki monetarne, ale też o problemy z dostawami.

Goldman Sachs przewiduje, że w najbliższych latach zmniejszy się globalne wydobycie złota. Z kolei Goldcorp, jedno z największych przedsiębiorstw wydobywających złoto, twierdzi, że do 2022 roku produkcja tego metalu szlachetnego spadnie do poziomu z początku XXI wieku.

United States Geological Survey uważa, że zapasy złota we wnętrzu Ziemi wyczerpią się do 2034 roku.

Analitycy są pewni: połączenie wszystkich czynników spowoduje naprawdę gwałtowny wzrost cen złota – do dwóch a nawet trzech tys. dolarów za uncję.

Autorstwo: Natalia Dembinska
Ilustracja: erik_stein (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Biorąc pod uwagę fakt sprowadzania z powrotem do siebie złota, przez wiele krajów z usa i WB, kraje te szykuja sie na krach. Zatem wiedzą, że w najbliższej przyszłości do niego dojdzie. Te, jak Rosja, które nie beda miały ani dolarów w sejfach jako rezerwa walutowa, ani papierów dłużnych usa, a złoto i inne wartośći , jak srebro, platyna diamenty, itd, zyskaja bardzo. Stracą ci, którzy wierzą w usa i dolara. Wraz z upadkiem usa, upadna te kraje. I dobrze, jak z władcą padaja wasale…
Co do faktycznych rezerw złota w Chinach i Rosji, to sa tylko domysły, lub bazowanie, na niekoniecznie prawdziwych danych z tych krajów. Moga go mieć dużo więcej. Szczególnie Rosja, która jest w czołówce wydobycia tego metalu…

major
Użytkownik
major

Hej ekspert od siedmiu boleści klepiesz jak nakręcony.

Musisz wiedzieć, że USA, jeśli poczuje zagrożenie swojej najwyższej światowej pozycji to gotowe będzie pół świata podpalić! I uczyni to!
Ani Rosja, ani Chiny razem, czy oddzielnie Stanom nie przeszkodzą.
Porzuć nadzieję na upadek USA. Napij się zimnej wody.

MakSym
Użytkownik
MakSym

@major

Po wypowiedzi sądząc, siedziałeś jeszcze na nocniku jak upadało ZSRR, czego dosłownie żaden zachodni ekspert nawet nie brał pod uwagę kilka lat przed tym wydarzeniem. Tak więc nie pleć głupot o podpalaniu świata przez USA, bo są bardzo podobnym do ZSRR kolosem na glinianych nóżkach i równie łatwo mogą upaść.

major
Użytkownik
major

@MakSym
Następny agent wpływu, czy raczej pożyteczny idiota ze SputnikNews
Przyjmij do wiadomości, że nawet z Twoja pomocą Putin nie obali USA. Sorry, taki mamy klimat.

rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Tak buńczucznie..”major”.. A kto ci dał ten stopień..? To co piszesz raczej na pisanie trepa mi wygląda… Putin nie musi starać sie o “obalenie” usa. usa obali sie samo. Ucieczka w złoto staje się faktem na całym swiecie. to oznacza wyzbywanie się dolarów, i papierów dłużnych usa, które to usa ma obowiazek wykupić. Przy ich zadłużeniu, wczesniej czy póżniej nastapi katastrofa…
usa każdemu grozi wojną, ale wojna to nie tylko katastrofa dla innych, to także katastrofa dla nich.
A im wieksza zalezność od technologii, tym wieksza katastrofa, i trudniejszy cykl podnoszenia się z ruin.
przeciętny ruski, da sobie radę bez pradu, czy klimy, zaś przecietny amerykanin nie bardzo…
W wietnamie mimo potęznej przewagi technologicznej usa przegrało. przegrywa w afganistanie, przegrało w iraku, bo włdze pozyskali proirańscy szyici. Mimo potężnej kasy wpompowanej w syrię, usa poległo tam z kretesem…
Zatem nie obrazaj nikogo…