Szef policji zwolniony z powodu śmierci blogera

Opublikowano: 02.12.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 341

Szef jednostki ds. Internetu policji w Teheranie Mohamed Hassan Szokrian został zwolniony z pracy, jak głosi oświadczenie zamieszczone 1 grudnia na stronie internetowej irańskiej policji, za “niepowodzenia i słabości w adekwatnym nadzorze nad podwładnymi pozostającymi pod jego nadzorem”.

30 października bloger Sattar Boheszti z miasta Robat-Karim na południowy zachód od Teheranu został aresztowany po tym, jak na swoim blogu i koncie na Facebooku skrytykował rząd. Wtrącono go do więzienia Evi, gdzie wkrótce zmarł, wcześniej skarżąc się, że był torturowany. Jego matka twierdzi, że podczas pobytu w więzieniu uniemożliwiano mu kontakt z rodziną i adwokatem, a władze groziły aresztowaniem jego siostry, jeśliby rodzina nagłośniła sprawę w mediach.

W listopadzie irański parlament rozpoczął dochodzenie w tej sprawie. Przed kilkoma dniami polityk Mehdi Davatgari powiedział, że jednostka policji ds. Internetu nielegalnie zatrzymała Behasztiego w areszcie – bez nakazu sądowego.

Władze Iranu aresztowały siedem osób podejrzanych o związek ze śmiercią blogera. Urzędnik sądowy powiedział, że obdukcja lekarska wykazała siniaki na pięciu częściach ciała zmarłego.

Amnesty International powiedziała, że Behaszti mógł być torturowany podczas pobytu w areszcie i wezwała Teharan do wszczęcia śledztwa.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. davidoski 02.12.2012 13:27

  No proszę, w Iranie aresztowanie bez nakazu sądowego jest nielegalne, a w USA jest to jak najbardziej legalne dzięki podpisaniu NDAA przez Pokojowego Laureata. Gdzie więc panuje większa dyktatura? Dlaczego Amnesty International nie leje nad tym łez?

 2. adamPan 02.12.2012 16:56

  W usa nawet nie karze się ludzi ukamienowaniem , dzicz po prostu .

 3. bXXs 02.12.2012 23:01

  adamPan @ W USA testuje się chemikalia i bron na cywilach i nieświadomych żołnierzach. W USA sieroty w domach dziecka są ofiarami zorganizowanej pedofilii, testuje się na nich nowe metody leczenia oraz techniki kontroli umysłu, które mimo ogromnego utajnienia są określane jako zbrodnicze i bestialskie. Przypomnę ze niekamieniujące USA jako jedyne zrzuciło 2 bomby atomowe na gęsto zaludnione miasta w Japonii, ale to nic w porównaniu ze żniwem jakie zebrali w Wietnamie we współpracy z MONSANTO i ich Agent Orange.
  Dodam, ze USA ma prawa patentowe do wielu technik sadystycznych i bestialskich form przesłuchań i nawet się z tym nie kryją. A na koniec pytanko – dowcip do adamPan. Gdzie jest jeden milion amerykanów??? W Wiezieniu! Aha! Wolność i demokracja, pełną gębą, co? Nieeee, to tylko biznes. Więźniowie w USA w ramach “resocjalizacji” są najmowani do “programów” w stylu “Praca ciebie wyzwoli”. To jeszcze nie jest na takim poziomie na jakim planują, ale najpierw muszą zapełnić FEMA Camps dziesiątkami milionów podejrzanych o…. bez znaczenia. Kamieniem w mordę nie dostaniesz, ale dzieci, dom, firmę, życie zabiorą ci legalnie 🙂
  To sie nazywa cywlizacja 🙂

 4. bXXs 02.12.2012 23:08

  Dodam, ze nie jeden polski moHer fantazjuje o starym dobrym kamieniowaniu grzeszników. Najlepiej po mszy!

 5. Herstoryk 03.12.2012 10:00

  @bXXs
  Co ma kamienowanie ze śmiercią więźnia w areszcie policyjnym?
  Co do USA, to zgodnie z Wikipedią, cytującą dane Biura Statystyk Sprawiedliwości w USA, w więzieniach siedziało pod koniec 2010 ponad 2 miliony ludzi. Równocześnie prawie 5 milionów było na zwolnieniach warunkowych, lub pod nadzorem sądowym. Łącznie ponad 7 milionów ludzi, 3,1% społeczeństwa. Do tego można dodać Guantanamo, Abu Ghraib, Bagram, Kiejkuty i wiele innych humanitarnych lokalizacji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.