Szef Pentagonu gotowy do obrony spornych wysp w Japonii

Opublikowano: 24.01.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 993

Nowy szef Pentagonu Lloyd Austin zapewnił japońskiego ministra obrony Nobuo Kishi, że Stany Zjednoczone są gotowe bronić wysp Senkaku, będących przedmiotem sporu terytorialnego z Chinami.

„Sekretarz obrony Austin potwierdził, że artykuł 5 amerykańsko-japońskiego traktatu o bezpieczeństwie obejmuje Wyspy Senkaku i że Stany Zjednoczone są przeciwne każdej jednostronnej próbie zmiany status quo na Morzu Wschodniochińskim” – podkreślono w oświadczeniu Pentagonu. Z tego artykułu traktatu wynika, że Stany Zjednoczone i Japonia zobowiązują się do obrony drugiej strony w przypadku zaistnienia zagrożenia militarnego.

Strony omówiły przegrupowanie sił amerykańskich stacjonujących w Japonii oraz kwestię KRLD.

Ministrowie „zgodzili się, że ich kraje powinny odgrywać centralną rolę w zacieśnianiu współpracy między różnymi partnerami w regionie i poza nim, aby utrzymać i wzmocnić wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku”. Potwierdzili również zamiar dalszej współpracy w celu rozwiązania takich problemów dotyczących KRLD, jak całkowita eliminacja broni masowego rażenia i pocisków balistycznych wszystkich typów zasięgu lotów.

Kishi i Austin, który przyjął gratulacje od swojego japońskiego kolegi z okazji powołania na stanowisko szefa Pentagonu, zgodzili się spotkać osobiście „jak najszybciej, biorąc pod uwagę sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa”.

Wyspy Senkaku (chińska nazwa Diaoyu) są przedmiotem sporu terytorialnego między Chinami a Japonią. Japonia twierdzi, że zajmuje je od 1895 roku, a Pekin przypomina, że na japońskich mapach z 1783 i 1785 Diaoyu są oznaczone jako chińskie terytorium.

Po II wojnie światowej wyspy znajdowały się pod kontrolą USA i zostały przekazane Japonii w 1972 roku. Na Tajwanie i w Chinach kontynentalnych uważa się, że Tokio zajmuje to terytorium nielegalnie. Japonia podkreśla, że jej oponenci zaczęli pretendować do wysp od lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy okazało się, że w ich wodach są bogate złoża kopalin użytecznych. Spór terytorialny nasilił się jeszcze bardziej po wykupieniu przez Tokio trzech z pięciu wysp archipelagu od prywatnego japońskiego właściciela w 2012 roku, podkreślając w ten sposób ich status państwowy.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o