Szef Pentagonu gotowy do obrony spornych wysp w Japonii
Nowy szef Pentagonu Lloyd Austin zapewnił japońskiego ministra obrony Nobuo Kishi, że Stany Zjednoczone są gotowe bronić wysp Senkaku, będących przedmiotem sporu terytorialnego z Chinami.
https://www.youtube.com/watch?v=T72-9AlrpnY
„Sekretarz obrony Austin potwierdził, że artykuł 5 amerykańsko-japońskiego traktatu o bezpieczeństwie obejmuje Wyspy Senkaku i że Stany Zjednoczone są przeciwne każdej jednostronnej próbie zmiany status quo na Morzu Wschodniochińskim” – podkreślono w oświadczeniu Pentagonu. Z tego artykułu traktatu wynika, że Stany Zjednoczone i Japonia zobowiązują się do obrony drugiej strony w przypadku zaistnienia zagrożenia militarnego.
Strony omówiły przegrupowanie sił amerykańskich stacjonujących w Japonii oraz kwestię KRLD.
Ministrowie „zgodzili się, że ich kraje powinny odgrywać centralną rolę w zacieśnianiu współpracy między różnymi partnerami w regionie i poza nim, aby utrzymać i wzmocnić wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku”. Potwierdzili również zamiar dalszej współpracy w celu rozwiązania takich problemów dotyczących KRLD, jak całkowita eliminacja broni masowego rażenia i pocisków balistycznych wszystkich typów zasięgu lotów.
Kishi i Austin, który przyjął gratulacje od swojego japońskiego kolegi z okazji powołania na stanowisko szefa Pentagonu, zgodzili się spotkać osobiście „jak najszybciej, biorąc pod uwagę sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa”.
Wyspy Senkaku (chińska nazwa Diaoyu) są przedmiotem sporu terytorialnego między Chinami a Japonią. Japonia twierdzi, że zajmuje je od 1895 roku, a Pekin przypomina, że na japońskich mapach z 1783 i 1785 Diaoyu są oznaczone jako chińskie terytorium.
Po II wojnie światowej wyspy znajdowały się pod kontrolą USA i zostały przekazane Japonii w 1972 roku. Na Tajwanie i w Chinach kontynentalnych uważa się, że Tokio zajmuje to terytorium nielegalnie. Japonia podkreśla, że jej oponenci zaczęli pretendować do wysp od lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy okazało się, że w ich wodach są bogate złoża kopalin użytecznych. Spór terytorialny nasilił się jeszcze bardziej po wykupieniu przez Tokio trzech z pięciu wysp archipelagu od prywatnego japońskiego właściciela w 2012 roku, podkreślając w ten sposób ich status państwowy.
Źródło: pl.SputnikNews.com