Szczecin „pozbywa się” pomnika Armii Czerwonej

Opublikowano: 16.11.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 961

W centrum Szczecina rozpoczęto demontaż pomnika wdzięczności Armii Czerwonej, podała agencja PAP. Wcześniej Rada Miasta Szczecina podjęła decyzję o demontażu pomnika. Za tą decyzją głosowały 23 osoby, a przeciw — 3.

„Demontaż kolumny i podstawy cokołu potrwa około tygodnia” — czytamy w wiadomości. Obecnie pomnik jest ogrodzony i trwają prace przygotowawcze do jego wyburzenia. Rozbiórka zostanie podzielona na dwa etapy: demontaż kolumn, a także demontaż podstawy cokołu. Wyjaśniono, że płaskorzeźby i rzeźbiarskie elementy pomnika zostaną przeniesione na cmentarz centralny w Szczecinie.

Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej został postawiony na placu w centrum Szczecina w 1950 roku na cześć radzieckich żołnierzy, którzy zginęli w czasie wyzwolenia Polski od wojsk hitlerowskich.

Zmiany do ustawy zakazującej propagandy komunizmu lub innego systemu totalitarnego weszły w życie jesienią tego roku. Przewiduje ona między innymi wyburzenie radzieckich pomników. Według obliczeń Instytutu Pamięci Narodowej ustawa dotknie ponad 450 pomników na terenie całego kraju, z których 230 to pomniki żołnierzy Armii Czerwonej. Wszystkie pomniki, które obejmuje ustawa, powinny zostać usunięte z miejsc publicznych w ciągu 12 miesięcy.

Rosyjskie MSZ twierdzi, że nowela ustawy jest skandaliczną prowokacją, która nie pozostanie bez odpowiedzi. Podczas wyzwalania Polski spod niemieckiej okupacji zginęło ponad 600 tys. żołnierzy radzieckich. Ponadto Niemcy zamordowali około 700 tys. radzieckich jeńców wojennych.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Herstoryk 16.11.2017 11:08

    Pomijając już głupotę i krótkowzroczność “polityki historycznej”, ratlerek niedźwiedziowi nie popuści.
    Finowie są jednak o niebo mądrzejsi, zamiast podskakiwać robią interesy i pieniądze.

  2. gajowy 16.11.2017 11:27

    Czy w ramach zakazu “propagandy komunistycznej” jest zakaz krytykowania mechanizmów kapitalizmu?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.