System płatności wykorzystujący rozpoznawanie twarzy

Opublikowano: 20.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1498

Gigant usług finansowych Mastercard wprowadził niedawno system, który wykorzystuje technologię rozpoznawania twarzy do potwierdzania płatności.

Nowojorska firma broni swojego kroku w kierunku wprowadzenia biometrycznego systemu płatności w obliczu krytyki, podając dwa główne powody. Według Mastercard taki sposób płatności pozwala skrócić kolejki i czas oczekiwania do kasy. Jest też bezpieczniejszy i bardziej higieniczny niż posługiwanie się prawdziwymi pieniędzmi, kartami debetowymi i kredytowymi. „Po zarejestrowaniu się w systemie nie ma potrzeby spowalniania kolejki do kasy poprzez przeszukiwanie kieszeni lub torby. Konsumenci mogą po prostu sprawdzić rachunek i uśmiechnąć się do kamery lub pomachać ręką nad czytnikiem, aby zapłacić” – powiedział przedstawiciel firmy.

„Kiedy wybuchła pandemia, zobaczyliśmy, że wszyscy zaczęli korzystać z technologii cyfrowych, a konsumenci z nowych technologii. Konsumenci na całym świecie poprosili o takie rozwiązanie [płatności biometrycznych], aby mogli dokonywać zakupów i korzystać z niego w handlu detalicznym” – powiedział Ajay Bhalla, prezes działu rozwiązań cybernetycznych i wywiadowczych w Mastercard.

W ramach programu kas biometrycznych kupujący mogą zeskanować swoją twarz za pomocą specjalnie do tego celu stworzonej aplikacji. Następnie mogą przypisać swoją podobiznę do karty bankowej zapisanej w pliku – automatycznie odliczając kwotę zakupu. W związku z tym Mastercard wprowadził pilotażowo system płatności oparty na rozpoznawaniu twarzy w pięciu oddziałach sieci supermarketów St. Marche w brazylijskim stanie Sao Paulo. Klienci, którzy chcą wypróbować tę usługę, mogą zarejestrować się osobiście w sklepie lub za pośrednictwem aplikacji opracowanej przez brazylijski startup Payface, który nawiązał współpracę z Mastercard w tym przedsięwzięciu. Oprócz Payface, Mastercard współpracuje także z japońskimi firmami NEC i Fujitsu General w zakresie rozwiązań sprzętowych. Według rzecznika firmy, system zostanie wprowadzony na rynek w Wielkiej Brytanii.

Nili Klenoff, starszy prezes ds. innowacji produktów w Mastercard, powiedziała, że firma zamierza wprowadzić system także na inne rynki. „Mamy w planach Bliski Wschód, Afrykę, Azję i [resztę] Ameryki Łacińskiej” – powiedziała. „Naprawdę nie możemy się doczekać, aby wprowadzić to rozwiązanie wszędzie”.

Technologia rozpoznawania twarzy budzi wiele obaw dotyczących prywatności. Według Klenoffa, technologia rozpoznawania twarzy Mastercard zostanie wzbogacona o kolejne funkcje, takie jak weryfikacja wieku przy zakupie zastrzeżonych towarów w sklepach. „[Weryfikacja wieku] jest jedną z funkcji, którą właśnie zaczynamy badać i która bardzo nas ekscytuje” – powiedziała.

Detaliści, banki i firmy płatnicze zaczęły stosować rozpoznawanie twarzy, aby wyeliminować użycie fizycznej gotówki i zmniejszyć liczbę oszustw. Nowojorska firma Mastercard jest wśród nich, powołując się na badania, z których wynika, że 74 procent światowej populacji ma „pozytywne nastawienie” do biometrycznych systemów płatności. Jednak obrońcy prywatności wyrazili obawy związane z tą technologią.

Prawniczka Suzie Miles skomentowała ryzyko związane z wykorzystaniem rozpoznawania twarzy w płatnościach. „Mastercard dostrzegł problemy związane z danymi i bezpieczeństwem, które wiążą się z wykorzystaniem biometrii. Hasło można zmienić, uśmiechu i machania nie. Jeśli dane biometryczne zostaną zhakowane, ryzyko oszustwa może być znacznie wyższe niż w przypadku obecnych metod płatności” – powiedziała dziennikowi „The Guardian”. Miles wyraziła również obawę, że systemy rozpoznawania twarzy będą gromadzić i przechowywać dane, które mogą być wykorzystywane do monitorowania i śledzenia ludzi. „Chociaż wydaje się, że Mastercard podjął kroki w celu ochrony i szyfrowania tych danych, to w miarę upowszechniania się płatności biometrycznych wykorzystanie takich danych będzie prawdopodobnie ewoluować. Ochrona prawa jednostki do prywatności stanie się nieuchronnie trudniejsza” – dodała.

Autorstwo: Ramon Tomey
Na podstawie: Blacklistednews.com, GulfBusiness.com, FutureTech.news
Źródło oryginalne: NaturalNews.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 20.05.2022 10:05

    Przechodzenie z weryfikacji dwu etapowej (karta + pin) na jedno etapową (twarz/ręka) oznacza zmniejszenie bezpieczeństwa. Tak samo jak płatności kartą bezdotykowo bez podania pina jest proszeniem się o kłopoty. Co w przypadku oszustów z ukrytymi kamerami?

  2. paragraf22 21.05.2022 12:06

    A ja bardzo lubię takie rozwiązania i uważam, że jest to fantastyczne. Niestety, ponieważ jest to w rękach paru globalnych cwaniaczków o wiadomych zamiarach, całość jest do zamknięcia, bez względu na to jak bardzo się będą ślinić, aby to wprowadzić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.