System oparty na AI sam zaprojektuje roboty

Opublikowano: 05.12.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2016

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych opracowali nowy system oparty na sztucznej inteligencji, który sam optymalizuje kształt i konstrukcję robotów do podróżowania po różnych typach terenu.

Wygląda na to, że przestroga dla ludzkości jaką był film „Terminator” niczego nas nie nauczyła. Co prawda System RoboGrammer, opracowany przez Massachusetts Institute of Technology, to jeszcze nie Skynet, ale jest to zapowiedź możliwości jakie stają przed systemami nauki maszynowej. RoboGrammer już teraz tworzy automatycznie optymalną strukturę robota dla danego zestawu warunków.

Proces rozpoczyna się od zdefiniowania przez inżyniera zadania i wprowadzenia do systemu głównych komponentów o zadanych atrybutach (np. koła i ogniwa o określonej wielkości i wadze). Inżynier następnie określa zróżnicowany nierówny teren, po którym robot powinien poruszać się (np. śliskie powierzchnie lub stopnie). Zdaniem naukowców ludzcy projektanci robotów zwykle używają tych samych projektów, podczas gdy RoboGrammer może dostarczyć nowych pomysłów.

Główny autor oprogramowania, Allan Zhao opisuje system jako „sposób na opracowanie nowych, bardziej pomysłowych projektów robotów, które mogłyby być potencjalnie bardziej wydajne”. RoboGrammer nie może działać całkowicie autonomicznie. Czerpiąc inspirację z prawdziwych zwierząt, sztuczna inteligencja odniosła sukces w projektowaniu robotów do wykonywania określonych zadań. Na przykład RoboGrammer stworzył samochód podobny do jaszczurki, który porusza się po gładkich powierzchniach. Na śliską maszynę zaproponował coś przypominającego morsa, co używa dwóch kończyn do pchania i ślizgania.

Teraz zespół naukowców planuje stworzyć i przetestować roboty zaprojektowane przez sztuczną inteligencję do poruszania się w prawdziwym świecie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. j3w 05.12.2020 12:45

    Takie gry istniały już dostępem publicznym dekadę lub może nawet już dekady temu.
    Czyli rozbudowali symulację, która lepiej reprezentuje środowisko naturalne i może coś z tego wyniknie, ale nie tanim kosztem 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.