Sygnały z mózgu można przekształcić w mowę

Opublikowano: 30.04.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 49

Naukowcy starają się pomóc ludziom, którzy nie są w stanie mówić. Specjalnie dla nich neurolodzy opracowali urządzenie, które może konwertować sygnały z mózgu na mowę. Technologia ta nie jest jeszcze dostatecznie dopracowane do użytku poza laboratorium, ale może ona być stosowana do syntezy całych zdań, które są w większości zrozumiałe.

Twórcy dekodera mowy przedstawili jego opis w artykule opublikowanym w prestiżowym magazynie Nature. Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję aby konwertować sygnały mózgowe na odrębne słowa, głównie składające się z jednej sylaby.

Wiele osób, które utraciły zdolność mówienia, do komunikowania się ze światem stosuje różne urządzenia, najczęściej programy AAC z ikonami, umożliwiającymi budowanie zdań. Dobrze znanym przykładem był brytyjski fizyk Stephen Hawking, który cierpiał na chorobę neurologiczną. Używał on protezy mowy aktywowanej za pomocą mięśni policzków.

W tym badaniu naukowcy pracowali z pięcioma osobami, które były w trakcie leczenia padaczki i na powierzchni mózgu miały wszczepione elektrody. Gdy uczestnicy badania głośno czytali setki tekstów, naukowcy rejestrowali aktywność ich mózgu, starając się identyfikować sygnały płynące dla aparatu mowy.

Korzystając z tych danych, naukowcy „przeszkolili” algorytm do uczenia się ich interpretacji, a następnie włączono go do dekodera. Urządzenie przetwarza obecnie sygnały w stylu ułożenia krtani etc. i przekształca te ruchy w syntetyczną mowę. Ludzie, którzy słuchali ponad stu takich syntetyzowanych przekazów byli w stanie zrozumieć przeciętnie 70% słów.

Jeśli technologia ta zostanie dopracowana oznacza to przełom w komunikacji alternatywnej, który zwróci do społeczeństwa osoby, z problemami w wyrażaniu swoich myśli na przykład z afazją, czyli utratą mowy, na skutek jakichś bliżej niesprecyzowanych czynników zewnętrznych.

Na podstawie: Nature.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o