Sygnalista Edward Snowden zaakceptowany na stałe w Rosji

Opublikowano: 23.10.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1868

Były pracownik amerykańskiego wywiadu elektronicznego NSA Edward Snowden dostał w końcu kartę stałego pobytu w Rosji. Po ucieczce ze Stanów w 2013 r., miał najpierw roczne zezwolenie na pobyt w formie azylu, a potem dwa razy przedłużano mu okresy trzyletnie. Snowden ujawnił światowym mediom olbrzymi rozmiar nielegalnego nadzoru elektronicznego NSA nad wieloma zagranicznymi rządami i – masowo – nad obywatelami.

Rewelacje Snowdena doprowadziły do silnych napięć między imperium i jego niezadowolonymi sojusznikami. Stany Zjednoczone były z kolei wściekłe na Rosję, że uratowała Snowdena, oskarżonego o „szpiegostwo”, za co mu grozi 30 lat więzienia. W sierpniu amerykański prezydent Trump zapowiedział, że „rzuci okiem” na sprawę Snowdena, by rozważyć „możliwą łaskę”, lecz jak dotąd nie przeszedł do czynu.

W czerwcu 2013 r. informatyk NSA uciekł do Hongkongu, gdy szukały go amerykańskie służby bezpieczeństwa. Ukrywał się tam i w końcu wsiadł do zwykłego samolotu do Moskwy, skąd miał lecieć gdzieś dalej. Państwa wasalne USA na Zachodzie odmówiły mu jednak azylu. Na początku sierpnia tego samego roku Snowden został oficjalnie przyjęty przez Rosję, jako uchodźca.

W kwietniu 2014 r. pisma „The Guardian” i „Washington Post” dostały amerykańską Nagrodę Pulitzera za publikację artykułów o systemie nadzoru NSA, co było możliwe dzięki materiałom Snowdena. Dziś 37-letni mężczyzna mówi to, co wtedy, że musiał ujawnić masowe programy podsłuchowe, „by ludzie wiedzieli, co się robi w ich imieniu i przeciw nim”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Stanlley 23.10.2020 13:24

    Zasługuje na pokojowego Nobla…. Ach… zapomniałem – jak się nie zniszczy paru krajów wojną to się nobla nie dostaje bo obecny wydźwięk jest “a mógł zabić więcej” nie zrobił tego – więc nobel się należy – np Obamie ;p

  2. qhashbba 23.10.2020 13:59

    Chociaz jedna pozytywna informacja dzisiaj. Teraz jeszcze tylko uwolnic Juliana.

  3. Aida 23.10.2020 23:45

    Ciekawe jakie informacje im sprzedał…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.