Sudan legalizuje porzucenie islamu

Opublikowano: 25.03.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 763

W Sudanie przygotowany jest dekret znoszący karę śmierci za porzucenie islamu (apostazję), ustanowioną w 1991 roku przez kodeks karny obalonego w ubiegłym roku dyktatora Umara al Baszira.

Jak powiedział Mohamed Hassan Arab, jeden z przywódców rządzącej Sudanem koalicji, dekret jest już gotowy i zostanie w najbliższym czasie zaaprobowany przez wspólne posiedzenie rządu i Sovereign Council (rodzaj tymczasowego parlamentu).

Kara za apostazję została w Sudanie wprowadzona jeszcze za poprzedniego dyktatora, Gafara Nimeirego, który w 1983 roku ogłosił, że podstawą prawa sudańskiego będzie szariat. Kara została wykonana tylko raz, w 1985 roku na 76-letnim umiarkowanym polityku o nazwisku Mahmoud Mohammed Taha, który protestował przeciwko wprowadzeniu szariatu, co uznano za apostazję i powieszono go.

„Kara śmierci za apostazję zagraża swobodzie przekonań i wierzeń i podważa społeczny spokój i stabilizację”, powiedział Hassan Arab portalowi Sudan Tribune. Zalegalizowanie apostazji jest kolejnym krokiem odchodzenia od szariatu w Sudanie. W listopadzie odwołano przepisy o „porządku publicznym”, które zabraniały sprzedawania alkoholu, a kobietom nakazywały zakrywanie włosów, zakazywały kontaktów z obcymi mężczyznami i ograniczały dostęp do uczelni i pracy.

Sudan jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki, dochód na głowę w dolarach, według siły nabywczej wynoszący 2,900 dolarów, jest dziesięć razy mniejszy niż w Polsce.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: SudanTribune.com i BarnabasFund.org
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o