Sudan legalizuje porzucenie islamu

Opublikowano: 25.03.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 762

W Sudanie przygotowany jest dekret znoszący karę śmierci za porzucenie islamu (apostazję), ustanowioną w 1991 roku przez kodeks karny obalonego w ubiegłym roku dyktatora Umara al Baszira.

Jak powiedział Mohamed Hassan Arab, jeden z przywódców rządzącej Sudanem koalicji, dekret jest już gotowy i zostanie w najbliższym czasie zaaprobowany przez wspólne posiedzenie rządu i Sovereign Council (rodzaj tymczasowego parlamentu).

Kara za apostazję została w Sudanie wprowadzona jeszcze za poprzedniego dyktatora, Gafara Nimeirego, który w 1983 roku ogłosił, że podstawą prawa sudańskiego będzie szariat. Kara została wykonana tylko raz, w 1985 roku na 76-letnim umiarkowanym polityku o nazwisku Mahmoud Mohammed Taha, który protestował przeciwko wprowadzeniu szariatu, co uznano za apostazję i powieszono go.

„Kara śmierci za apostazję zagraża swobodzie przekonań i wierzeń i podważa społeczny spokój i stabilizację”, powiedział Hassan Arab portalowi Sudan Tribune. Zalegalizowanie apostazji jest kolejnym krokiem odchodzenia od szariatu w Sudanie. W listopadzie odwołano przepisy o „porządku publicznym”, które zabraniały sprzedawania alkoholu, a kobietom nakazywały zakrywanie włosów, zakazywały kontaktów z obcymi mężczyznami i ograniczały dostęp do uczelni i pracy.

Sudan jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki, dochód na głowę w dolarach, według siły nabywczej wynoszący 2,900 dolarów, jest dziesięć razy mniejszy niż w Polsce.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: SudanTribune.com i BarnabasFund.org
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.