„Straszliwe nadużycia” koalicji USA

Opublikowano: 17.07.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 758

W kilka dni po zdobyciu miasta przez siły iracko-amerykańskie Human Rights Watch (HRW) mówi o „niezliczonych ofiarach” amerykańskich bombardowań lotniczych i „regularnym” torturowaniu ze skutkiem śmiertelnym zarówno bojowników Państwa Islamskiego (ISIL), jak i zwykłych cywilów przez siły irackie.

W wyzwolonym z rąk ISIL Mosulu nie da się zarejestrować scen radości, bo miasto zapłaciło olbrzymią cenę w rannych i zabitych cywilach. Właściwie cała zachodnia część miasta zdobywana przez ostatnie pół roku to morze ruin, z którego wydobywa się trupi zapach.

Według Belkis Wille, naukowca HRW, która zajmuje się przestrzeganiem praw człowieka w Iraku, podawane czasem w mediach liczby ofiar cywilnych bombardowań i bitwy są niewiele warte, bo w tej chwili „nikt naprawdę nie zna liczby rannych i zabitych w tej operacji”.

Organizacja piętnuje szczególnie amerykańskie bombardowania lotnicze, w których oprócz zwykłych bomb stosowano ładunki typów i rozmiarów, których nie powinno stosować się w miastach. Już miesiąc temu Amnesty International i HRW zwracały się (bezskutecznie) do koalicji dowodzonej przez Amerykanów o wycofanie się ze stosowania olbrzymich bomb niszcząco-zapalających, bo to głównie one są przyczyną ogromnego wzrostu strat wśród mieszkańców miasta. Według HRW odbudowa Mosulu „potrwa lata”, ze względu na rozmiar zniszczeń.

Sarah Leah Whitson, która kieruje irackim odziałem HRW, mówi z kolei o powszechnym zjawisku „bicia do śmierci” podejrzanych o należność do ISIL, jak też ich rodzin i innych cywilów, którzy mogli sprzyjać islamistom. „Chodzi o egzekucje realizowane bez żadnych procesów”. Ofiarami tych zabójstw są też dzieci.

HRW zwraca uwagę, że ani armia iracka, ani amerykańska nie sankcjonują bezprawnych działań związanych z bitwą mosulską.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. BrutulloF1 17.07.2017 15:14

  Ale co tam! Przecież Assad w Aleppo był gorszy. Ileż on tam dzieci natłukł.

 2. polach 17.07.2017 15:54

  Usrael czeka podobny los..Ameryka upadnie i to szybciej niż większość ludzi sądzi, upadek już trwa. Gra się skończy i świadomość ludzka, zbrodnicze imperia wykończy.

  Sława ludziom pokoju!

 3. polach 17.07.2017 16:46

  Filmik pokazuje zniszczenia miasta Mosul:
  https://www.youtube.com/watch?v=eooLtEsnvKQ

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.