Stopili złoto w temperaturze pokojowej

Opublikowano: 30.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 14

Międzynarodowy zespół naukowy roztopił złoto w temperaturze pokojowej. Do odkrycia doszło przypadkiem.

Ludvig de Knoop z Chalmers University of Technology chciał zobaczyć, jak na tomy złota wpływa największe powiększenie ich w mikroskopie elektronowym. “Byłem naprawdę zaskoczony” – mówił de Knoop. Tym, co go tak zadziwiło było odkrycie, że w temperaturze pokojowej, pod wpływem działania mikroskopu, wierzchnia warstwa złota uległa stopieniu.

“To niezwykłe zjawisko, które daje nam nową podstawową wiedzę o złocie” – stwierdził uczony. Modelowanie komputerowe wykazało, że do stopienia złota nie doszło wskutek podnoszenia temperatury przez człowieka, a w wyniku oddziaływania niedoskonałego pola elektrycznego, które wzbudziło atomy.

Odkrycie, że złoto może w ten sposób zmienić swoją strukturę jest nie tylko spektakularne, ale też ma przełomowe znaczenie dla nauki, mówią naukowcy. Będzie to miało olbrzymi wpływ na nauki o materiałach.

Uczeni odkryli też, że możliwe jest przełączanie pomiędzy strukturą stałą a stopioną, dzięki czemu mogą powstać nowe typy czujników, katalizatorów czy tranzystorów. “Jako, że możemy kontrolować i zmieniać właściwości atomów na powierzchni otwierają się nam nowe możliwości zastosowań materiału” – stwierdziła współautorka badań profesor Eva Olsson.

Warto tutaj podkreślić, że zmiana stanu skupienia na powierzchni zaszła w próbce o szerokości liczonej w nanometrach. Uzyskanie podobnego efektu na próbkach większych rozmiarów wymagałoby zastosowania napięcia elektrycznego, jakiego nie jesteśmy w stanie osiągnąć.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Ilustracja: Alexander Ericson
Na podstawie: Geek.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
wloczykij
Użytkownik
wloczykij

Przypadek – to właśnie jest sedno nauki. Wszystkie tzw. Postępy w nauce są przypadkowe, a większość ludzi nauki przez całe życie powiela przypadkowe odkrycia i kompletnie niczego nie odkrywa. Polecam dzieło nieprzeciętnego umysłu – T. Khun “Struktura rewolucji naukowych”

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

To jest ta technologia sprzed Potopu, tak budowali Sacsayhuaman i inne budowle. Era Wodnika, era wiedzy. To nic nowego, to już było. Gratulacje My. To jeszcze Vimany, wolna energia i przebudowa społeczeństwa. Inaczej nigdzie dalej niż ,,widok komina na chacie,, nie polecimy.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Mam nadzieję że nie tylko złoto ale i inne pierwiastki w podobny sposób powinny być przerabiane , a produkowane śmieci do wtórnego odzysku. Może zamiast mikroskopów pokojowych, odwrócimy teleskopy i wiązka światła posłuży nam do rozpadu różnych materiałów, tzw. soczewki działanie.