Stopili złoto w temperaturze pokojowej

Opublikowano: 30.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3195

Międzynarodowy zespół naukowy roztopił złoto w temperaturze pokojowej. Do odkrycia doszło przypadkiem.

Ludvig de Knoop z Chalmers University of Technology chciał zobaczyć, jak na tomy złota wpływa największe powiększenie ich w mikroskopie elektronowym. „Byłem naprawdę zaskoczony” – mówił de Knoop. Tym, co go tak zadziwiło było odkrycie, że w temperaturze pokojowej, pod wpływem działania mikroskopu, wierzchnia warstwa złota uległa stopieniu.

„To niezwykłe zjawisko, które daje nam nową podstawową wiedzę o złocie” – stwierdził uczony. Modelowanie komputerowe wykazało, że do stopienia złota nie doszło wskutek podnoszenia temperatury przez człowieka, a w wyniku oddziaływania niedoskonałego pola elektrycznego, które wzbudziło atomy.

Odkrycie, że złoto może w ten sposób zmienić swoją strukturę jest nie tylko spektakularne, ale też ma przełomowe znaczenie dla nauki, mówią naukowcy. Będzie to miało olbrzymi wpływ na nauki o materiałach.

Uczeni odkryli też, że możliwe jest przełączanie pomiędzy strukturą stałą a stopioną, dzięki czemu mogą powstać nowe typy czujników, katalizatorów czy tranzystorów. „Jako, że możemy kontrolować i zmieniać właściwości atomów na powierzchni otwierają się nam nowe możliwości zastosowań materiału” – stwierdziła współautorka badań profesor Eva Olsson.

Warto tutaj podkreślić, że zmiana stanu skupienia na powierzchni zaszła w próbce o szerokości liczonej w nanometrach. Uzyskanie podobnego efektu na próbkach większych rozmiarów wymagałoby zastosowania napięcia elektrycznego, jakiego nie jesteśmy w stanie osiągnąć.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Ilustracja: Alexander Ericson
Na podstawie: Geek.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. wloczykij 30.11.2018 13:26

    Przypadek – to właśnie jest sedno nauki. Wszystkie tzw. Postępy w nauce są przypadkowe, a większość ludzi nauki przez całe życie powiela przypadkowe odkrycia i kompletnie niczego nie odkrywa. Polecam dzieło nieprzeciętnego umysłu – T. Khun „Struktura rewolucji naukowych”

  2. Hassasin 30.11.2018 15:26

    To jest ta technologia sprzed Potopu, tak budowali Sacsayhuaman i inne budowle. Era Wodnika, era wiedzy. To nic nowego, to już było. Gratulacje My. To jeszcze Vimany, wolna energia i przebudowa społeczeństwa. Inaczej nigdzie dalej niż ,,widok komina na chacie,, nie polecimy.

  3. Fenix 01.12.2018 10:15

    Mam nadzieję że nie tylko złoto ale i inne pierwiastki w podobny sposób powinny być przerabiane , a produkowane śmieci do wtórnego odzysku. Może zamiast mikroskopów pokojowych, odwrócimy teleskopy i wiązka światła posłuży nam do rozpadu różnych materiałów, tzw. soczewki działanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.