Stop lichwiarskim czynszom

Opublikowano: 04.06.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 895

Jako pierwsze z niemieckich miast, Berlin wprowadza regulowane czynsze za wynajem mieszkań. Nowe prawo zabrania właścicielom nieruchomości naliczania nowym lokatorom czynszu wyższego o więcej niż 10 proc. od przeciętnej ceny w okolicy.

Ustawa została wprowadzona w celu zahamowania wzrostu czynszów, które rosły w tym mieście z najwyższą w Europie prędkością. Między 2013 a 2014 rokiem opłaty za wynajem wzrosły aż o 9 proc. Jak donosi „The Guardian”, takie prawo obowiązywało już dla wcześniej zawartych umów o wynajem, teraz zaś zacznie dotyczyć także nowych.

„Ustanowienie bariery dla wzrostu czynszów w Berlinie jest bardzo istotne, gdyż różnica w cenach płaconych za wynajem mieszkań przez osoby, które mają już podpisane umowy i przez nowych mieszkańców miasta jest zatrważająco wysoka” – mówi Reiner Wild z Berlińskiego Stowarzyszenia Lokatorów. „Innym problemem jest fakt, że miastu przybywa rocznie 40 000 nowych mieszkańców. Z powodu tej sytuacji rynek mieszkaniowy wzmacnia się” – dodaje.

Berlińska ustawa regulująca czynsze jest wprowadzana przede wszystkim z myślą o dzielnicach, gdzie występuje niedobór mieszkań, który czyni znalezienie taniego lokum niemalże niemożliwym, wymaga „polowania” nań i rywalizowania z mnóstwem innych chętnych.

Jak mówi Wild, chociaż czynsze w mieście nadal są dość niskie w porównaniu z tymi z droższych stolic Europy, to kluczowe jest, by na wynajem mogli sobie pozwolić także mieszkańcy o niewielkich dochodach. „Nie chcemy takiej sytuacji jak w Londynie czy Paryżu” – mówi. Jego organizacja, oprócz regulacji czynszów, popiera również budowanie zasobu mieszkaniowego, na wynajem w którym każdy będzie mógł sobie finansowo pozwolić.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.