Starożytny komputer z Antykithiry

Opublikowano: 08.08.2018 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Starożytny komputer z Antykithiry

Liczba wyświetleń: 839

Mechanizm z Antykithiry to jeden z najciekawszych starożytnych artefaktów. Odkryty na początku XX wieku we wraku statku, początkowo nie wzbudzał żadnych emocji wśród archeologów. Dopiero po 2 latach zauważono że bryła brązu zawiera w sobie zębate koło, które jest częścią skomplikowanego urządzenia. Mechanizm składał się z systemu 37 kół zębatych z brązu, napędzanych za pomocą korby i poruszających kilkoma wskazówkami. Urządzenie było zaskakująco małych rozmiarów: 33 cm wysokości, 17 cm szerokości oraz 9 cm głębokości. Mechanizm z Antykithiry potrafił określać pozycje Słońca, Księżyca oraz 5 planet. Tarcze z tyłu urządzenia pozwalały przewidywać zaćmienia Słońca oraz Księżyca. Inne tarcze pozwalały z kolei synchronizować kalendarz słoneczny z księżycowym, a mechanizm odtwarzał nawet takie szczegóły jak nierównomierny ruch Księżyca na niebie. Starożytny komputer pozwalał też przewidywać momenty wschodów oraz zachodów ważniejszych gwiazd i gwiazdozbiorów. Mechanizm uwzględniał w swoich obliczeniach lata przestępne oraz to, że obiekty w kosmosie poruszają się po orbitach eliptycznych. Naukowcy oszacowali że urządzenie pochodzi z III-I w.p.n.e. a jej twórcą był któryś z greckich wynalazców, choć dokładna tożsamość pozostaje nieznana. Mechanizm z Antykithiry pokazuje nam, że starożytni ludzie posiadali niezwykle zaawansowane urządzenia. Być może zatem opowieści o innych cudownych artefaktach ze starożytności także są prawdziwe.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.