Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata do dekomunizacji!

Opublikowano: 04.03.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1065

Szaleństwo dekomunizacyjne trwa w najlepsze – swoją ulicę na Żoliborzu decyzją wojewody Sipiery stracił Stanisław Tołwiński: prezydent Warszawy, działacz PPS i – jak się okazuje, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Jego ulica mieściła się na osiedlu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – ponieważ Tołwiński był jej współtwórcą. Decyzję o przemianowaniu jej na ulicę podpułkownika Macieja Kalenkiewicza – „Kotwicza” wojewoda z PiS Zdzisław Sipiera podjął już jakiś czas temu. Wywołała ona protesty mieszkańców, którzy złożyli petycję w obronie swojego patrona – bezskutecznie.

Teraz wyszły na jaw nowe, nieznane fakty z życiorysu prezydenta, który przez pierwsze lata po wojnie (1945-50) odbudowywał stolicę. Podczas prezentacji projektów do budżetu partycypacyjnego głos zabrał wnuk Stanisława Tołwińskiego – pokazał dokumenty poświadczające, iż Tolwiński otrzymał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata – na wniosek osób, które uratował. W Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym zatrudnił Żydów, którym udało się uciec z getta. To oni po wojnie domagali się odznaczenia Tołwińskiego.

Mieszkańcy Żoliborza, widząc, że nie wygrają z dekomunizacją, postanowili przynajmniej zgłosić w ramach budżetu partycypacyjnego dwa projekty upamiętniające byłego prezydenta miasta: pierwszy to poświęcone mu wystawa i książka, drugi – tablica pamiątkowa z wyszczególnieniem rzeczywistych zasług. IPN bowiem przycina życiorysy patronów ulica tak, by wyłuskać z nich jedynie członkostwo w PZPR. Nowa tablica poświęcona Tołwińskiemu miałaby stanąć na rogu dawnej ulicy Tołwińskiego i Braci Załuskich.

Kolejnym przykładem paranoicznej wręcz dekomunizacji była zmiana nazwy liceum ogólnokształcącego na Mokotowie, które do tej pory nosiło imię Antoniego Dobiszewskiego – nauczyciela, społecznika, założyciela Uniwersytetu Robotniczego. Dobiszewski nie dożył nawet czasów PRL – najpierw był więziony na Pawiaku, w 1942 został rozstrzelany przez gestapo. Był jednak członkiem KPP i PPR, co zdaniem obecnej władzy dyskwalifikuje go jako patrona placówki, choć jego życie było jednym wielkim świadectwem na rzecz upowszechniania oświaty.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.