Spór o obchody na Westerplatte

Opublikowano: 25.07.2020 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 393

Spór o obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Uroczystości z okazji 81.rocznicy wybuchu II WŚ zorganizuje Wojsko Polskie. Odpolitycznimy Westerplatte” – napisał na Twitterze szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. Prezydent Gdańska zaskoczona.

Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że Wojsko Polskie zorganizuje obchody rocznicy wybuch II wojny światowej na Westerplatte. „W tym roku po raz pierwszy, mam nadzieję, że już tak zawsze będzie, Wojsko Polskie zorganizuje obchody 1 września na Westerplatte” – oświadczył minister obrony Mariusz Błaszczak. Dodał, że zależy mu na tym, aby obchody miały charakter państwowy, nie były wydarzeniem wyłącznie o skali lokalnej.

Minister stwierdził też, że teren Westerplatte przez lata był zaniedbany. Teraz ten teren przechodzi we władanie Skarbu Państwa. To teren, na którym powstanie w przyszłości Muzeum Westerplatte, to teren, który jest uświęcony krwią żołnierzy Wojska Polskiego – oświadczył.

Błaszczak chce, aby obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej nie były wykorzystywane politycznie. „Tak niestety było przez lata, kiedy władze Gdańska, albo zamierzały nie zapraszać Wojska Polskiego, albo zapraszały polityków pokroju F. Timmermansa, którzy wygłaszali wówczas na Westerplatte przemówienia bardzo kontrowersyjne w swojej treści” – powiedział.

Zaskoczone tą informacją władze Gdańska, które już powysyłały zaproszenia na organizowane przez miasto uroczystości,jeszcze dzisiaj mają wysłać w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz apeluje do szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka o poszanowanie ponad 20-letniej tradycji organizowania obchodów 1 września przez miasto Gdańsk. Przypomniała, że tradycję tę zapoczątkował tragicznie zmarły Paweł Adamowicz oraz harcerze. Dulkiewicz zaapelowała także o uszanowanie stanu prawnego, bo miejsce, w którym stoi pomnik i odbywają uroczystości, cały czas należy do miasta.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

Oczywiście będzie apel smoleński, dziadek z Wehrmachtu i zdrada, bo Gdańskem nie rządzi jedyna słuszna partia.