SpaceX planuje umieszczenie na orbicie 4425 satelitów

Opublikowano: 23.11.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 690

Miliarder Elon Musk, założyciel takich firm jak PayPal, Tesla Motors i SpaceX, przyzwyczaił już nas do swoich spektakularnych pomysłów. Proponujący szybką kolonizację Marsa ekscentryk, ma w planach jeszcze jeden spektakularny projekt. Tym razem chodzi o budowę konstelacji 4425 satelitów, które stworzą pierwszą spójną globalną sieć telekomunikacyjną.

Ambicją firmy SpaceX jest uzyskanie możliwości świadczenia szerokopasmowego Internetu pod każdą szerokością geograficzną, włączając w to bieguny i równik. Obecnie to właśnie w tych obszarach korzystanie z Internetu jest mocno utrudnione.

Skala projektu jest zdumiewająca, ponieważ obecnie na orbicie znajduje się 1419 aktywnych satelitów i około 2600 niedziałających, ale orbitujących na różnych wysokościach. Mówimy zatem o wystrzeleniu podobnej ilości satelitów do tej, która aktualnie znajduje się nad naszymi głowami. Nie będą to jednak wielkie niczym autobus wielotonowe satelity, tylko ważące około 300 kg średniej wielkości urządzenia.

Większość z satelitów znajduje się na wysokości 35 tysięcy kilometrów nad Ziemią, ale te, które planuje wystrzelić SpaceX znajdą się na wysokości jedynie 1150 km. Dzięki niewysokiej orbicie możliwe będzie świadczenie usług internetowych z relatywnie niewielkim opóźnieniem, rzędu 30 ms. Wcześniejsze systemy satelitarne ze względu na to, że operują z wyższych orbit nie są w stanie osiągnąć takich parametrów transmisyjnych.

System telekomunikacyjny SpaceX ma zapewnić dostęp do internetu z przepływnością do 1 Gbps dla użytkownika końcowego. Na obszarze większości Ziemi stanie się on dostępny już po wystrzeleniu 800 satelitów. Wynoszenie na orbitę kolejnych ma umożliwić zwiększenie wydajności i elastyczności systemu oraz prawdziwie globalne pokrycie z biegunami włącznie.

Na podstawie: Businessinsider.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szurnięty Mędrzec 23.11.2016 21:06

    Ok, o li-fi słyszeli?

  2. Seweryn 23.11.2016 21:23
  3. niewolnik 25.11.2016 13:30

    Li-Fi nie ma szans, bo wielki brat nie będzie miał do niego powszechnego dostępu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.